top of page
  • Yazarın fotoğrafıÖğretmen Kulübü

KAHRAMANLIK SIRASI BİZDEHapaka Nedir? Nasıl Çalışır?

Hapaka bizleri fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal katmanlardaki zorlanmalarımızda destekleyen, gücümüzü bulmamıza, hayatla birlikte esneyebilmemize yardım eden bir dijital platform!

Platformda, alanında uzman, deneyimli rehberler, yoga, hareket, ilişkiler ve iletişim, meditasyon, nefes, mindfulness, ebeveynlik, psikoloji, yas ve ölüm, bütünsel sağlık, ekolojik yaşam, astroloji ve human design gibi alanlarda canlı dersler, seminerler, atölyeler, kısa kurslar ve eğitimler sunmaktadır.

Hapaka abonesi olduğunuzda, her ay zengin ve çeşitli canlı ders içeriklerine, canlı seminer ve atölyelere, üyelik dahilinde erişim sağlayabilirsiniz. Canlı katılım sağlayamadığınızda, içeriklere kayıttan erişim sağlayabilir, kendi zamanınızda uygulayabilirsiniz.

Üye olduğunuz andan itibaren tüm geçmiş seminer ve atölye arşivi ulaşımınıza açılır. Geçmiş arşivden veya canlı olarak günlük etkinliklerden, ihtiyacınız olan içerikleri; tıpkı “bedeninize ve ruhunuza yönelik bir ecza dolabı"ndan seçer gibi seçip dinleyebilir, pratik edebilirsiniz.

Hapaka’nın anlamı nedir diye merak edenlerdenseniz, işte buyurun…

Hapaka 4 yaşında bir çocuğun önce aile üyelerine, sonra da kendisine, gece yatmadan önce tek tek “Seni Dünya’lardan çok seviyorum” demek için kullandığı, tüm aile tarafından benimsenmiş ve kullanılan uydurma bir kelimedir.

“Hapaka” uzunca bir süre aile üyeleri arasında bir “sır kelime” oldu. Bir gün, abisi bu sırrı bir arkadaşı ile paylaşmak zorunda kaldı. Abi sırrı açıklamış olmaktan dolayı kendini çok üzgün hissedince, kendilerine yeni bir “sır kelime” buldular.

Aile çocukların izni ile, herkesin kendini ve birbirini daha çok sevmesinde aracı olmak niyetiyle kurdukları bu dijital platforma, Hapaka ismini verdi.

İçinde bulunduğumuz zaman birçoğumuzun kendi yaralarını iyileştirmek için adımlar atarak uzun yollar yürüdüğü ve yolda keşfettiklerini, kendilerine iyi gelmiş olanı sonradan başkaları ile paylaştığı bir dönem. Bu platformdaki rehberler bizlere öncelikle kendimizi, sonra çevremizdeki insanları ve içinde yaşadığımız gezegeni anlamamız ve sevebilmemiz için kendi en iyi bildikleri yollarla aracı oluyorlar.

Hemen şimdi hep birlikte iyileşmeye niyet edelim mi?

İnsanları fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal katmanlardaki zorlanmalarında destekleyebilecek, iyi hissetme hallerini geliştirebilecek çeşitli rehberler ve araçlar ile buluşturmak amacıyla yola çıkmış Hapaka’yı incelemenizi öneririz.

KAHRAMAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Elisa Medhus


Tanıtım Bülteninden:

Bir çocuğun kahraman olmak için savaşa gitmesi gerekmez; herkese yetmeyeceğini gördüğünde, pasta sevmediğini söylemesi de yeterlidir.


Kahraman, korkutucu ya da zor bile olsa, doğru olanı seçen kişi değil midir? Herkesin aynı gemide olduğu bir denizde yol alırken, vazgeçilemez bulduğu ifade özgürlüğüne sarılarak, eleştiri, yergi ve reddedilmenin sarp kayalarına tırmanmayı göze alan kişi değil midir?


Dr. Elisa Medhus’un yazdıkları, yıllardır anne-babalar için çözümler ve öneriler sunan güçlü bir destek kaynağı olmaya devam ediyor. “Kendi Başına Düşünen Çocuklar” kitabının yazarından bir başucu kitabı daha : “Kahraman Çocuklar Yetiştirmek”

Kendimize ve çocuklarımıza duyacağımız inancı büyütecek bu kitabı okumak için çok fazla nedenimiz var: Bu dünyayı bulduklarından daha iyi bir yer olarak bırakacak kahramanları biz büyüteceğiz.


Okuyacaklarımız ışığında; kendi yönünü çizen, muhakeme yapabilen, onay peşinde koşmayan, riskleri hesaplayabilen çocuklar büyüterek kahramanlığı yeniden tanımlayabilir, her çocuğun içinde yatan hazineyi ortaya çıkarabiliriz.


Kahramanlığı yeniden tanımlamak, çocuğun içindeki kahramanı fark etmesine yardımcı olmak ve kahraman çocuklar yetiştirmek için işte size bir fırsat. Keyifli okumalar dileriz.
KAHRAMANLIK SIRASI BİZDE 7+


Çocuklar için yapılan süper kahraman temalı filmlerin içinde iyi örneklerden bir tanesi. Eğlenceli ve pozitif mesajları fazla olan bir film aynı zamanda.

Günümüzde sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri olan ego savaşlarının çocuklar aracılığıyla yetişkinlere anlatıldığı bir kurgu oldukça önem taşımakta.


Heyecanı artıracak şekilde kısaca kahramanlarımızdan söz edelim. Uzaylıların dünyayı işgal etmek için gelmesi üzerine bütün süper kahramanlar alarma geçirilir. Hepsi bir araya gelerek takım oluştururlar. Ancak uzaylılar, mekanik kollu robotlarla birlikte hepsini esir alıp bir yere kapatırlar.

Başkanın adamları bu süper kahramanların çocuklarını bir araya getirip bir sığınağa kapatırlar. Amaç; her biri anne-babaları gibi süper güçlere sahip olan bu çocukların güvenli bir yerde tutulması. Ama bir süre sonra biri hariç birbirlerini iyi tanıyan bu çocuklar dünyanın kaderini belirleyecek insanlar olarak harekete geçmek zorunda kalırlar.


Çocuklara iletişimin, anlayışın ve uyumun önemini kahramanlık öyküsüne dönüştürerek anlatmak filmi özel kılan yanlarından biri. İşbirliği yapmayı, birbirlerinin eksiklerini kapatmayı ve karşılarındaki tehdite karşı egolarını bir kenara bırakıp mücadele etmeyi öğrenen çocuklara ne çok ihtiyacımız var günümüzde. Kendi potansiyellerini keşfedip kendilerine inanmayı da öğrenebilecekleri hassas dokunuşlar var.


103 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page