Biz Kimiz?

Öğretmen Kulübü; yaşam boyu öğrenme merakı taşıyan eğitimcilerin mesleki ve kişisel deneyimlerini paylaşarak çoğalttıkları, farkındalık yaratan sosyal bir öğrenme ortamı ve organizasyonudur.

2015 yılından bu yana yaptığımız yüzlerce etkinlikte binlerce eğitimciye dokunduk. Sayılamayacak kadar çok anı biriktirdik.

Ayşe
Ayşe
press to zoom
Burçak
Burçak
press to zoom
Ceki
Ceki
press to zoom
Duygu
Duygu
press to zoom
Erkan
Erkan
press to zoom
Gülnaz
Gülnaz
press to zoom
Murat
Murat
press to zoom
Osman
Osman
press to zoom
Uğraş
Uğraş
press to zoom
Yusuf
Yusuf
press to zoom

2015-2016: Zikzak Grup bünyesinde bir sosyal sorumluluk projesi olarak "Zikzak Öğretmen Kulübü" adıyla çalışmalarımıza başladık. Öğretmenlerin, başka öğretmenlerle, öğretmence zaman geçirebilmesi, deneyimlerini paylaşabilmesi, hak ve sorumluluklarını hatırlaması, sosyalleşmesi gibi temel amaçlarla her cuma akşamı buluşmalara başladık. Yıl boyunca 30 buluşma yaptık.

 

2016-2017: Daha geniş bir kitle ile 20 buluşma daha yaptık. Bu süreçte Classloom tarafından Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Eğimde En İyiler ödül töreninde, yılın en iyi sosyal sorumluluk projesi seçildik. Şubat - Haziran döneminde Öğretmen Gelişim Merkezi adı altında çalışmalar yaptık. Ancak yeterli altyapı çalışması yapmadığımız için bu dönüşümde istediğimiz verimi alamadık.

 

2017-2018: 65. buluşma ile başladığımız sezon boyunca yeni yöntemleri ve iş birliği modellerini denedik. Ortak akılla yaptığımız çalışmaları nasıl organize edebiliriz üzerine çalıştık. Seçenekler arasında kooperatifçilik modelinde karar kıldık ve bir tasarım ekibi oluşturarak İzmir Eğitim Kooperatifi'nin kurucuları arasında yer aldık. 99. buluşma ile sezon finali yaptığımızda ortak akılla yönetilen bir sosyal girişim olma yolunda ilk adımları attık.

 

2018-2019: 3 yıldır Zikzak Öğretmen Kulübü adı ile devam eden yapılanmamızın adını Öğretmen Kulübü yaparak markalaşma sürecimize başladık. Kendi web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımız ile bağımsız ancak iş birliklerine açık bir yapıya dönüştük. Zikzak Grup, İzmir Eğitim Kooperatifi ve Karşıyaka Belediyesi iş birliği ile 4. sezon boyunca iki tip buluşma organize ettik. Zikzak Grup ev sahipliğinde Butik Buluşmalar, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile 5'te 3'lük Buluşmalar olarak toplamda 40 buluşma yaptık. 

 

2019-2020: 5. sezonumuza 139. buluşmamız ile başladık. 10 kişilik yürütücü ekibimiz ve iş birliği yaptığımız kurumlarımız ile buluşmalar dışında iki tip etkinlik daha geliştirdik. Yılın çeşitli dönemlerinde daha az kişi ile daha derinlemesine çalışmalar yapabildiğimiz Açık Atölyeler ve gözlem ve deneyimlerimizi sosyal dünya ile paylaşabileceğimiz Bültenler üzerine çalışmaya başladık. 5'te 3'lük Buluşmalar'ı da #umutverenler etiketi ile düzenleyerek her beş hafta bir alanında deneyim biriktirmiş ve eğitim dünyasına umut vermeyi  başarmış kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerini ağırladık. Mart ayında tüm dünyayı etkileyen pandemi ile birlikte 2 haftalık bir uyum sürecinden sonra tüm etkinliklerimizi uzaktan iletişim araçları ile yapmaya devam ettik. 

 

2020-2021: Geçmiş deneyimlerimiz ve pandemi ile birlikte değişen koşullar ile birlikte 6. sezonumuz boyunca yapacağımız tüm etkinlikleri, çevrim içi yapma kararı verdik. Hep yapmaya devam ettiğimiz Buluşmalar'dan yıl boyunca 40 tane, Açık Atölyeler'den 10 tane, Öğretmen Sohbetleri'nden 10 tane ve Bültenler'den 10 tane olacak şekilde toplam 70 etkinlikten oluşan bir yıllık plan ile çalışmalarımıza devam ettik.