top of page

BULUŞMALAR 8. SEZON (2022-2023)

8.sezon boyunca on beş günde bir cuma akşamı 20.00 - 22.00 saatleri arasında bir araya geldiğimiz, alanında deneyim biriktirmiş kişi ve kurumları misafir ettiğimiz; sınıf ve sınıf dışı ortamlarda öğrenci, veli ve meslektaşları ile yaptığı çalışmaları dinlemek için eğitimcilerimizi ağırladığımız deneyim paylaşım akşamlarımızdır. Sezon boyunca toplam yirmi adet olacak Buluşmalar'ı, Zoom üzerinden düzenlenmekte ve YouTube kanalımızdan canlı yayınlanmaktayız. Kayıt yapılmasına gerek olmaksızın ilgili herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. 

Değişen Öğretmenlik mi Biz mi, Yusuf Çağlayan, Müjdat Ataman

Öğretmen Kulübü'nde 8. Sezon Başladı!

Buluşmalar'ın 260'ıncısı 16 Eylül 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.


İlk bölümde; yürütücü ekibimizden Yusuf Çağlayan ile 7. sezonumuzun kısa bir değerlendirmesini yaptı., Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı'ndan aldığımız destek ile yaptığımız çalışmaları anlatacağız. 8. sezonda bizi nasıl bir Öğretmen Kulübü planladığımızı paylaştı.


İkinci bölümde ise; "Değişen Öğretmenlik mi Biz mi?" başlığı altında sevgili Müjdat Ataman'ı misafir ettik. Değişen dünya da öğretmenlik rolü de değişiyor. Günümüzün öğretmenliği farklı şekillerde tanımlanıyor. Sezonun "ilk ders" niteliği taşıyan buluşmasında Müjdat Ataman hocamız ile "Bu yolculuğun neresindeyiz ve nereye gidiyoruz? Ayna tutmak bizi en çok geliştiren, peki aynadan yansıyanları görmeye hazır mıyız?" sorularına yanıtlar aradık.

Öğretmen Kulübü Buluşmalar 261, KODA, Köy Okulları Değişim Ağı, Menekşe Canatan, Bahar Onur

Buluşmalar'ın 261'incisi 30 Eylül 2022 Cuma günü saat 20.00'de!

İlk bölümde; KODA'yı (Köy Okulları Değişim Ağı) misafir ediyoruz. Köylerde, çocuktan başlayarak tüm topluluğa yayılacak ve kırsal kalkınmayı destekleyecek yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçirmek amacıyla yola çıkan Köy Okulları Değişim Ağı’nın hikayesini dinleyeceğiz. KODA adına İletişim ve Kaynak Geliştirme Koordinatörü sevgili Menekşe Canatan bizimle oldu.


İkinci bölümde ise; "Yalnız Değilsin, KODA Bizimle" başlığı altında sevgili Bahar Onur'u misafir edeceğiz. Bir köy öğretmeninin KODA ile tanışmasını ve KODA ile birlikte yaşadığı mesleki ve kişisel değişimini, dönüşümünü dinledik.

Öğretmen Kulübü Buluşmalar 262 , Sema Niğdeli, Nezahat Gökyiğit, bitki ressamlığı, ressam, resim, botanik, bahçe, bilim, enformasyon faaliyetleri,

Buluşmalar'ın 262'ncisi 14 Ekim 2022 Cuma günü saat 20.00'de!

İlk bölümde; bitki ressamı olan sevgili Sema Niğdeli ile birlikte olduk. "Bitki ressamlığı nedir, bitki ressamı kimdir, nasıl olunur?" sorularına yanıtlar aradık.. Türkiye'de bitki ressamlığı, kısa tarihçesi, yapılan projeler, eğitimde bitki ressamlığı ile ilgili yürütülen atölye ve eğitimler hakkında sıcacık bir sohbet gerçekleştirdik.

İkinci bölümde ise;
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin eğitim bölüm başkanı sevgili Nurhan Ay'ı misafir ettik. NGBB'nin dünü, bugünü ve yarınını konuşarak; "bahçe, bilim, enformasyon faaliyetleri" özelinde yaptıkları çalışmaları yakından tanıdık.

263.jpg

Buluşmalar'ın 263'ncisi 28 Ekim 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.


İlk bölümde; çocukların ve gençlerin girişimci zihin yapısına sahip bireyler olarak yetişmesi, iş yaşamına hazırlaması ve küresel bakış açısı kazanmaları sürecinde Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın uyguladığı Genç Bizz Lise Girişimcilik Programı’nın detaylarını öğrendik. Bu bölümde "Girişimci Zihin Yapısında Nesiller Yetiştirmek" başlığı ile sevgili İlayda Ardakoç bizimle oldu.

İkinci bölümde ise; Genç Başarı mezunu ve
Certifyt kurucu ortağı sevgili Berat Bozkurt ile lise eğitimi sürecinden başlayan girişimci zihin yapısı deneyiminin gerçek hayatta nasıl bir etki oluşturduğunu ve Certifyt Girişimi’nin kuruluş süreci üzerine konuştuk..

 

264.jpg

Buluşmalar'ın 264'üncüsü 11 Kasım 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

 

"Her yaşa akıl oyunları" ilkesi ile 2007 yılından bu yana çalışmalar yapan Anne Akıl Oyunları'nın kurucusu sevgili Nur Sevenler ile birlikte olduk. Akıl oyunları ile uygulama yapılabilecek alanları dinledik ve kendimizi keşfedip geliştirme yolculuğundaki etkilerine değindik.

 

"Gelin hep beraber oyunlar oynarken güçlü ve geliştirmemiz gereken yönlerimizi fark edip, çalıştığımız alanlarda fark yaratalım!" diyen Nur Sevenler'i ve çalışma alanlarını yakından tanıdık.

265.jpg

Buluşmalar'ın 265'incisi 25 Kasım 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu başkan vekili ve Türkiye Cimnastik Federasyonu genel cimnastik hareket eğitimi teknik kurul başkanı Doç. Dr. Umut Başoğlu ile birlikte olduk.

 

“Herkes için Fiziksel Okuryazarlık” başlığı altında “Fiziksel okuryazarlık nedir, fiziksel okuryazar olmanın faydaları nelerdir, öğretmenler olarak neler yapabiliriz, öğrencilerimizin gelişimine nasıl katkı koyabiliriz?” sorularına yanıtlar aradık. Keyifli bir sohbeti ve deneyim paylaşımını daha geride bıraktık.

266.jpg

Buluşmalar'ın 266'ncısı 9 Aralık 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

 

Yaşamını eğitime ve öğrenmeye adamış, ülkemizin dört bir yanında yetiştirdiği, yüreğine dokunduğu on binlerce öğrencisi için "İşte benim en büyük sermayem." diyen bir öğrenme lideri ve eğitim duayeni Behçet Yavuz ile birlikte olduk. Eğitim konusunda yol gösterecek fikirleri ve tecrübelerini bizlerle paylaşırken öğretmenliğin geleceği adına da değindiklerini keyifle dinledik.

267.jpg

Buluşmalar'ın 267'ncisi 23 Aralık 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi

"Distopik Düşünme: Eğitimi Tersten Düşünmek" başlığı altında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İhsan Metinnam ile birlikte olduk. 

"Distopyalar, dramatik özellik taşıyan kurmaca yapıtlar olmalarının yanı sıra, öğretim süreçlerinde kullanılabilecek birer materyaldir. Distopyaları temel alan bir düşünme biçimi olan “distopik düşünme”, öğretim süreçlerinde ele alınan konuyu tersinden bir yolla sorgulama olanağı verirken eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin de gelişimini sağlar. Ütopyalar geleceğe yönelik tasarımlarla ilgilenirken, distopyalar bizi gündelik gerçekliğin boğucu sorunlarıyla yüzleştirir. Bu yüzden, distopik düşünmek bilinçli yurttaşlık, ekolojik duyarlılık gibi önemli alanlarda var olan sorunların alternatif bir eğitim yaklaşımıyla çözülmesine büyük katkı sağlayabilir." dedik. 

Unutmamalıyız ki ütopyalara giden yollar, distopyalardan geçer. 

268.jpg

Buluşmalar'ın 268'incisi 6 Ocak 2023 Cuma günü saat 20.00'deydi.

"Çocuklardan Ne Öğrenebiliriz?" başlığı altında Hayal Gücü Merkezi'nden Emre Alettin Keskin ve Ecem Şafak ile birlikte olduk.

Birbirini örgütleyen, liderlik eden, iş birliği ile üreten “okullar üstü” çocuk ve genç toplulukları oluşturan; kurum ve kuruluşların çocuklardan ilham almasını sağlamak üzere çalışmalar yapan Hayal Gücü Merkezi'ni yakından tanıdık. "Çocuklar kendi öğrenme ortamlarını nasıl tasarlar?, Yetişkinler çocuklardan neler öğrenir?, Öğretmenler bu süreçte nasıl görev alır?, Yeni nesil öğrenme nedir?, eğitimci girişimciliği nedir?" sorularına yanıtlar aradık.

Geçmiş Sezonları Görmek İçin Tıklayınız

bottom of page