top of page
  • Yazarın fotoğrafıBurçak TEMEL

OYUN YENİDEN BAŞLASIN (LET THE GAME BEGIN AGAIN)

Güncelleme tarihi: 24 Şub 2023


Afet Yaşamış 7-12 yaş arası çocuklara eğitici ve yaratıcı drama ile olumsuz duygularla baş etme becerilerini geliştirmek için hazırlanmış 8 haftalık eğitim programı , deprem, sel, yangın, tsunami, küresel ısınma,
Oyun Yeniden Başlasın Kitap Kapağı


Size harika haberlerim var! İçim kıpır kıpır ve sizlerle bunu paylaşmazsam olmaz.


Bir yıl önce İzmirliler olarak yaşadığımız o kötü deprem sürecini hatırlıyorsunuzdur mutlaka. İçim yanmıştı. En çok da çocuklara...

Sahada gördüklerim ve çocuklara uygulananlar akut dönem için iyi olsa da uzun vade de bunun çocukları nasıl etkileyeceklerini öngörebiliyordum. Çocukların iyi olma halleri için verilen destekler (Devlet kurumları, STK'lar, Şirketler ve Bireysel destekler) 3-4 hafta içinde bitti. Tam da öngördüğümüz gibi...

Bu böyle olmamalı, çocukların asıl şu an bize ihtiyaçları var mottosuyla yola çıktım ve neler yapabileceğimi araştırırken, Sivil Toplum için Destek Vakfı'nın proje hibe çağrısı ile karşılaştım. Böylece finansal desteği bulmuştum, zaten ne yapacağımı çok net biliyordum. Çocukların iyi olma hallerini daha iyi hale nasıl getirebilirim, Yoğun duyguları ile baş etmeyi nasıl desteklerim sorusunun cevabı zaten vardı.İzmir Eğitim Kooperatifi ortağı olarak bir proje çalışma ekibi kurduk ve çalışmalara başladık. Bayraklı Belediyesi Ar-Ge Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Akademisyenlerinden bazıları da bu projede bana destek vereceklerini söyleyince de taşlar yerine oturdu.
Eğitsel Drama ve yaratıcı drama uygulamalarından oluşan, buna birçok başka teknik ve yönteminde harmanlandığı bu programı uygularken de bilimsel bir çalışma yürüttük. Böylece hem çocukların yanında olurken, hem de gerçek etkisinin ne olduğunu ölçebildik.

Sonuç olarak afette travmatik olaylar yaşamış çocuklar için uygulanabilecek, çoklanıp Türkiye'nin her yerinde uygulanabilecek 8 haftalık bir eğitim programı çıktı ortaya.

Çalışmada araştırma sorusu “Oyun Yeniden Başlasın Projesi kapsamındaki yaşantılara ilişkin paydaşların görüşleri ve uygulamaların duyuşsal ürünleri nasıldır?” şeklinde yapılandırdık. Çalışmada bu temel soru kapsamında aşağıdaki sorulara cevap aradık;

  1. Paydaşların atölyelerin yürütüldüğü öğrenme ortamına ilişkin görüşleri nasıldır?

  2. Paydaşların projeden elde edilen kazanımlara ilişkin görüşleri nasıldır?

  3. Atölyelere katılan deney grubundaki çocuklar ile katılmayan kontrol grubundaki çocukların yaşam doyumu ve olumlu-olumsuz duygu durumu öntest ve sontest düzeyleri arasında anlamlı bir fark var mıdır?

  4. Paydaşların projenin genel işleyişine ilişkin görüşleri nasıldır?Çalışma sonunda çıkan sonuçlar 8 haftalık bir eğitim için bile dikkat çekici. Bağımsız örneklemler t-testi sonuçlarına göre, deney ve kontrol gruplarının Olumlu Duygu Boyutu sontest puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır, t (44.927) = 2.11, p < .05.

Yani kontrol grubuna göre çalıştığımız çocuk grubu hayatlarında daha yoğun olarak olumlu duygu hissetmektedir.

Bir kaç alıntı ile devam edeceğim.


Çocuğa Katkı olarak;

Elde edilen veriler çalışmaların çocukların gelişim dönemleri de dikkate alındığında farklı bazı alanlarda katkılar sunduğunu göstermektedir. Bu katkıların duygusal (duygularını tanıma, adlandırma ve ifade etme, korkularda azalma, özgüven, olumlu duygu), sosyal (yeni arkadaşlar edinme, takım olma, aile ilişkileri, iletişim becerileri) ve akademik (yaratıcılık, sebat, tasarım ve araştırma, çocuk hakları, el becerileri, kelime dağarcığının gelişmesi) boyutlarda yoğunlaştığı anlaşılmaktadır.


Ebeveyn kazanımları olarak;

Ebeveynlerin kazanım olarak değerlendirdikleri noktaların özellikle aile etkinlikleri (çocukla kaliteli zaman geçirme) ve ebeveyn buluşmalarına (kendi duygularını anlamak, başkalarının da benzer şeyler yaşadığını fark etmek, sosyalleşmek ve çocuklarla yapılan çalışmalardan haberdar olmak) odaklandığı görülmüştür.


Analiz sonuçlarımızın kısa bir özetini ve çok tatlı bir röportaj videosunu da buradan paylaşacağım. Eğitim içeriği ve yönergeleri SİA Yayınevinden çıktığı zaman e-book olarak indirebilir hale geleceksiniz. Tabii bunun için birazcık beklemenizi rica ediyorum. Çünkü kitap daha dizgi aşamasında ;)


Daha fazla bilgi için İzmir Eğitim Kooperatifi'nin internet sitesini takip edebilir veya bana direk ulaşabilirsiniz.
Bildirinin tam metnine Ege Üniversitesinin düzenlediği ICCI-EPOK-2021 de sunumu olduktan sonra buradan yayınlayacağım...


Çok güzel haftalarınız olsun. Sağlıcakla kalın...

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page