Açık Atölyeler - Arşiv

Son 2 yıldır, her ayın ortasındaki pazar günü 2 ya da 3 saatlik bir atölyede, daha az kişi ile daha derinlemesine çalışmalar yapabildiğimiz etkinlik serimizdir.

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile düzenlenen Açık Atölyeler'e katılım için giriş biletine sahip olmanız gerekiyor. Bu giriş biletleri, Instagram sayfamızda yapılan çekiliş ve Whatsapp grubumuzdaki duyurular ile sahiplerini buluyor.

7. Sezon

(2021-2022 Dönemi)

710_Serkan Yürekli.jpg

KAZANIMDAN ZEKA OYUNLARI ÜRETME

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki onuncu ve son atölyesi, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu komite üyesi, PAKO Yayınları kurucusu, Grandmaster Puzzles genel yayın yönetmeni, altmıştan fazla zeka oyunları kitabı yazarı ya da yazarlarından ve MEB Seçmeli Zeka Oyunları müfredatının yapıcılarından biri olan sevgili Serkan Yürekli rehberliğinde 19 Haziran 2022 Pazar günü saat 10.00 - 13.00 arasında düzenlendi.. Bu atölyede "Zeka oyunları derslerde nasıl kullanılır?, Zeka oyunları kazanımla nasıl birleştirilir?, Doğru seviyede oyun neden önemlidir? Eğlenceli zeka oyunları türleri nedir?" sorularına yanıt aradık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Serkan Yürekli, 20 yıllık zeka oyunları tecrübesi, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Komite Üyesi, PAKO Yayınları kurucusu, Grandmaster Puzzles Genel Yayın Yönetmenidir. Altmıştan fazla zeka oyunları kitabının yazarı ya da yazarlarından biridir. Yüz elliden fazla zeka oyunun mucidi; MEB Seçmeli Zeka Oyunları müfredatının yapıcılarından biridir. Zeka oyunları sporcusu, binlerce öğretmenin zeka oyunları formatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

709_Berrak_İdiman.jpg

ÇOCUKLARLA FELSEFE

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki dokuzuncu atölyesi, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe ve İngiliz Dili Edebiyatı bölümlerinde çift anadal yaptıktan sonra University of Illinois, NYU, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Viyana Üniversitesi gibi dünyanın farklı üniversitelerinde burslu araştırma programlarında çalışmış ve şimdi de Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam eden sevgili Berrak İdiman rehberliğinde 22 Mayıs 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında oldu. Bu atölyede Çocuklarla Felsefe pedagojisi tanıtıldı, ardından okul öncesi ve ilkokul düzeyinde müfredata nasıl entegre edilebileceğinden ayrıntılı biçimde bahsetti. Ders planı ve materyal örnekleri de paylaşılaşarak ufkumuzu açtı.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Berrak İdiman, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe-İngiliz Dili Edebiyatı çift anadal mezunudur. University of Illinois,  NYU, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Viyana Üniversitesi gibi dünyanın farklı üniversitelerinde burslu araştırma programları ile çalışmalar yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır. Çocuklarla felsefe kolaylaştırıcısı ve çocuk kitapları çevirmeni olarak birkaç role sahip olan İdiman, 4,5 yaşındaki kızı Tılsım ile çok eğlenmektedir :)

708_Doğa Kılcıoğlu.jpg

ÇOCUK FİLMLERİ OKUMA ATÖLYESİ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki sekizinci atölyesi, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ve Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gören, ulusal ve uluslarası alanda birçok ödülün sahibi yapımcı ve yönetmen sevgili Doğa Kılcıoğlu rehberliğinde 17 Nisan 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede öğretmenlerimize, çocuk filmlerini sınıflarında nasıl kullanabileceklerine dair ipuçlarını bol bol aldık. Kimi zaman zor olabilen konularda çocuklarla iletişimlerini arttırabilecekleri örnekler aktarıldı. 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Doğa Kılcıoğlu 2005 yılında Fransız Hükümeti’nden aldığı yüksek lisans bursuyla Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Üniversite yıllarında çektiği belgesel filmi Üç Kulaklı ile 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Belgesel ödülünü aldı. Doğa Kılcıoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı belgeseli, “Kamerayla İzdivaç” birçok festivalde gösterildi ve Prizren Dokufest Belgesel Film Festivali’nde İzleyici Ödülü aldı. 2013 yılında kardeşi Can Kılcıoğlu’nun yönettiği Karnaval isimli uzun metraj filmin yapımcılığını yaptı. Galatasaray Üniversitesinde de yarı zamanlı ders vermiş olan Doğa Kılcıoğlu Esen şu anda atölyesi Dolâlâ'da çocuklarla stop-motion atölyeleri ve yetişkinlerle film okuma atölyeleri düzenlemektedir.

707_Gonca Atam.jpg

MASAL SÜSLEME SANATI

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki yedinci atölyesi, 2009 yılından bu yana yaratıcı drama, 2016 yılından bu yana da masal anlatıcılığı üzerine çok farklı ortamlarda ve yaş grupları ile sayılamayacak kadar çok çalışmalar yapmış sevgili Gonca Atam rehberliğinde 20 Mart 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlenlendi. Masal iskeleti oluşturma ve süsleme tekniklerini çalışacağımız bu atölyeye gelirken hayal gücünüzü yanınıza almayı tabiki unutmadık. 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Gonca Atam, 2009 yılından beri yaptığı yaratıcı drama çalışmalarını çeşitlendirmek amacı ile 2016 yılında Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcığı merkezinde masal anlatıcılığı eğitimi aldıktan sonra 2018'de Hindistan Kathalaya Academy'de masal üzerine farklı bakış açıları geliştirmek üzere çalıştı. Çocuklardan aldığı enerjinin her defasında kendisine yaratıcılık olarak geri döndüğüne inanıyor.

706_Gül Bulut.jpg

SANAL TROYA MÜZESİ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki altıncı atölyesi, "arkeolog, klasik filolog, kültürel miras yönetim uzmanı, müze eğitimcisi, yaratıcı drama lideri" gibi farklı rollerin sahibi sevgili Gül Bulut rehberliğinde 20 Şubat 2022 Pazar günü saat 10.00 - 13.00 arasında düzenledik.  Sanal Troya müzesinde sanki müzenin içindeymişiz gibi hissederek,  hiç unutmayacağımız bir deneyim yaşadık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Bir bibliyofil, arkeoloji sever, müze sever, doğasever, hayvansever olan ve yaşam boyu öğrenme felsefesine inanan Gül Bulut, 2016 yılından bu yana misyon edindiği ve bir yurttaşlık görevi olarak gördüğü kültürel mirasımızı koruma ve sürdürme bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarıyla toplumun farklı kesimleriyle farklı platformlarda buluşmaya devam ediyor.  Arkeolog, Klasik Filolog, Kültürel Miras Yönetim Uzmanı, Müze Eğitimcisi, Yaratıcı Drama Lideri olarak çalışmalarına devam ediyor.

705_Sema Yaylı.jpg

ORİGAMİLİ MASALLAR

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki beşinci atölyesi, "masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen" gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı rehberliğinde 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendik. "Origamili Masallar" atölyesinde, masal anlatıcılığı ile origami sanatının harika uyumu ile karşılaştık ve bu alanda neler yapabileceğimizi gözlemledik.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı ile birlikteydik.

704_Taner Sarıçam.jpg

KARİKATÜR VE EĞİTİM

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki dördüncü atölyesi, Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda karikatür, dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları üzerine çalışan sevgili Taner Sarıçam rehberliğinde 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenledi. Bu çalışmada öncelikli olarak mizah ve karikatür kavramları hakkında konuştuk. Sonrasında ise eğitimde mizahın önemi ile karikatür ve eğitim ilişkisi konularını ele aldık. Son bölümde ise katılımcılarımızla kısa bir uygulama çalışması yaptık
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

2001 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı okulda yüksek lisans eğitimini tamamladı. İzmir Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri karikatür ile ilgileniyor. Çalışmaları, birçok ulusal gazete ve dergide yayımlandı. Karikatürün dışında dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları yapmaktadır.

Acik Atolye 3

KAPSAMLI CİNSELLİK EĞİTİMİ İLE TANIŞMA ATÖLYESİ 

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki üçüncü atölyesi, "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın program koordinatörü Asuman Dener ve cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur'un rehberliğinde 14 Kasım 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, Kapsamlı Cinsellik Eğitimi ve (KCE), uluslararası terminolojide içerdiği kavramları ile birlikte Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması (TAP) Vakfı'nın okul uygulamalarını konuştuk. Ergenlikte cinsel gelişim süreci ile en çok karşılaşılan soruları ve "terminoloji-tutum-yaklaşım" özelinde bu sorulara nasıl cevap verebileceğimiz konusunda deneyimlerimizi paylaştık.
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

1985 yılından bu yana "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Planlaması ve Sağlığı Vakfı, birçok yerel ve merkeze bağlı kurum ve kuruluş ile çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmada, TAP Vakfı'nın program koordinatörü ve öğretmen programları sorumlusu Asuman Dener ile cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur bize rehberlik edecek.

702_Volkan Kaz.jpg

e-TWINNING'E GİRİŞ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ikinci atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda sınıf öğretmeni olarak çalışmanın yanı sıra birçok STK'de çalışmalar yapmış ve projeler geliştirmiş, aynı zamanda volkanegitim.com web sayfasının kurucusu olan sevgili Volkan Kaz rehberliğinde 17 Ekim 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, birbirinden öğrenen, uygulamalarını ve fikirlerini paylaşan ve dünyanın en büyük öğretmen ağı haline gelmiş eTwinning hakkında çalıştık.
eTwinning'in içeriği ve kapsamına odaklandıktan sonra giriş etkinlikleri, öneriler, örnek projeler, faydalar ile atölyemizi tamamladık.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Volkan Kaz, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve yine aynı üniversitenin Sosyal Bilgiler Eğitimi yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Özgün çalışmalarını, çeviri etkinliklerini kendi web sitesi üzerinden öğretmen, öğrenci ve velilerle paylaşmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında farklı alanlarda gönüllü görevler üstlenmiştir.

001_Serkut_Kızanıklı (1).jpg

EĞİTİM 5.0

Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ilk atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi üç önemli çalışma alanında öğretmenlik, eğitmenlik, yöneticilik yapmış, son dönemde de kendi eğitim danışmanlık şirketinde çalışmalarına devam eden, 50'den fazla ülkede etkinlikler yapmış sevgili Serkut Kızanlıklı rehberliğinde 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Dijitalleşen yeni dünyada yeni bir kavram var: "Toplum 5.0" Kurallar değişiyor, eğitim anlayışımız değişmeye başladı bile. Bu atölyede yeni düzen içerisinde Eğitim 5.0 başlığını konuştuk ve böylesi bir ortamda 21. yy öğretmen yetkinlikleri üzerine sohbet ettik. 

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Serkut Kızanlıklı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden 2001 yılında mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Yetişkin Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağrı ve ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki ARGE-Proje Uzmanı/Koordinatörü görevlerinden sonra 2011-2018 yılları arasında önce Avrupa Birliği Bakanlığı sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde uzman olarak görevine devam ederken kamu memuriyetine başladığı görevinden 2018 yılı Aralık ayı itibariyle istifa ederek özel sektöre transfer olmuştur. En başta uluslararası bir kuruluşta bölge müdürü olarak çalışmakta iken KIZANLIKLI Eğitim Danışmanlık Koçluk Turizm Ltd. Şti. ismi ile kendi şirketini kurmuş ve çalışmalarına devam etmektedir.

6. Sezon

(2020-2021 Dönemi)

10_Yasemin Islah Oğuzkent.jpg

DİJİTAL KAÇIŞ OYUNLARI HAKKINDA HER ŞEY

Açık Atölyeler'in onuncusu ve 6. sezonun son atölyesi öğretmenlik, eğitmenlik, rehberlik, içerik üreticiliği, blog yazarlığı ve her türlü eğitsel paylaşımı aşkla yapmaya devam eden sevgili Yasemin Islah Oğuzkent rehberliğinde 20 Haziran 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Kaçış oyunlarının evrim sürecine kısaca göz atıp, kendi kaçış oyunumuzu tasarladık. Bunun için sadece bilgisayarımızın olması yeterli. İki tip kaçış oyunu üzerine çalışacağız. İlki klasik "Google Forms" kullanarak oluşturulan kaçış oyunu, İkincisi ise Google Sites kullanarak oluşturduğumuz bir oyun oldu.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

İngilizce öğretmeni, öğretmen eğitmeni, blog yazarı, ilkokul ve okul öncesi eğitim programı koordinatörü ve bir eğitim aşığı olan Yasemin Islah Oğuzkent, görevine Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı İlkokulu’nda devam etmektedir. Hem yurt içinde hem yurt dışında pek çok organizasyonun yanında, Moldova İngilizce öğretmenleri derneğinin (META) öğretmen gelişim projesi kapsamında eğitimler vermektedir ve Teachaboo – Teaching English to Young Learners ismiyle kurduğu bloğu ile çalışmalarını paylaşmakta ve her geçen gün daha fazla eğitimciye ulaşmaktadır. Son dönemde İngilizceyi Eve Taşıyın isimli veli seminerleri ile İngilizceyi hayatın içine katmanın yollarını ebeveynlerle paylaşmaktadır.

Zeynep Nutku

DUYGUSAL FARKINDALIKTA BEDENİN ROLÜ

Açık Atölyeler'in dokuzuncusu, İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve Tiyatrohane'nin oyunculuk, konuşma sanatı teknikleri ve hareket dersleri eğitmeni ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde "Konuşma Anatomisi ve Beden İlişkisi" başlıklı doktora tezi ile çalışmalarında devam eden sevgili Zeynep Nutku rehberliğinde 23 Mayıs 2021 Pazar günü saat 11.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Uzun süre konuşmak zorunda kalan, kalabalık topluluklara, sınıflara hitap etmekle yükümlü ve özellikle duygu durumları değişken bir yaş grubu olan öğrencilere eğitim veren her öğretmen için çok değerli tüyoların paylaşıldığı bir atölye gerçekleştirdik.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro/Oyunculuk bölümünden mezun olan Zeynep Nutku, İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısıdır. Tiyatrohane adlı özel bir kurumda oyunculuk, konuşma sanatı teknikleri ve hareket dersleri vermektedir. Aynı zamanda DEÜ'de kendi bölümünde ve kendi alanında "Konuşma Anatomisi ve Beden İlişkisi" başlıklı doktora tezini hazırlamaktadır. Tiyatro alanında oyun çevirileri yapmakta, oyun yönetmekte ve çeşitli oyunlarda oynamaktadır.

Betül Gültekin.jpeg

UZAKTAN EĞİTİMDE ETKİLEŞİMLİ DERS TASARIM

Açık Atölyeler'in sekizincisi, ENKA Okulları'nda sınıf öğretmeni olarak çalışan ve aynı zamanda öğrenen öğretmenlerin dijital platformu olan Mektepp'in kurucu ortaklarından olan sevgili Betül Gültekin rehberliğinde 18 Nisan 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede uzaktan eğitim sürecinde senkron ve asenkron ders tasarımlarında kullanılabilecek teknolojik araçları tanıyacak ve bu araçlarla yapılmış iyi uygulamaları inceledik. Sonrasında bu araçları deneyimleyerek örnek ders senaryoları üzerine atölye çalışması yaptık.
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

İstanbul Üniversitesi üstün zekalılar öğretmenliği mezunu ve ENKA Okulları'nda sınıf öğretmeni olarak çalışmaktadır. Öğrenen öğretmenlerin dijital platformu olan Mektepp'in kurucu ortaklarından olan Betül Gültekin, bu girişimde içerik geliştirme üzerine odaklanmaktadır.

Sandra Pasensya - Açık Atölye

ÇOCUK ATLASI 

Açık Atölyeler'in yedincisi, Sorbonne Üniversitesi'nde psikoloji, Liverpool Üniversitesi'nde klinik psikoloji ve California Üniversitesi'nde uygulamalı davranış analizi üzerine çalışmalar yapmış; aynı zamanda Renkler Psikoeğitim'in de kurucusu olan sevgili Sandra Pasensya rehberliğinde 21 Mart 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Çocuk Atlası, farklı ülkelerdeki çocukların gelişimlerini ve ebeveynlerinin rehberliklerini konu alan ve karakteri Mundi'nin yolculuğu sonrasında getirdiği mektupları "açık kütüphane" konsepti ile paylaşan bir platformdur. Çocuk Atlası Atölyesi'nde eğitim alanındaki öğretmenlerle çocukların ihtiyaç duydukları beceri alanlarını konu aldık: İlişki, Sınır, Sorumluluk, Cesaret, Sadelik, Uyum, Güven, Denge. "Çocuk" ve "Yetişkin" bakış açısıyla değerlendirdiğimiz bu alanlar, "farklılıklarımız" ve "benzerliklerimiz"i de bize yeniden hatırlattı.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Sandra Pasensya, Sorbonne Üniversitesi'nde psikoloji; Liverpool Üniversitesi'nde klinik psikoloji ve California Üniversitesi'nde uygulamalı davranış analizi bölümlerini tamamladı. Kurucusu olduğu Renkler Psikoeğitim'de "psikoloji" ve "eğitim" kavramlarını aynı çatı altında buluşturarak psikoeğitimi çocuklarla uygulanan "klinik uygulama" haline getirdi. Ulusal ve Uluslararası platformlarda konuşmacı olan psikolog, "Çocuklarda Duyusal Süreçlerin Davranış Problemlerine Etkisi" konulu araştırması ile İngiltere'de birinci seçilerek onur derecesi ile ödüllendirildi.

Başak_Fındıkçıoğlu

EĞİTİM SÜRECİNDE DOĞAÇLAMA TİYATRO

Açık Atölyeler'in altıncısı, sınıf öğretmeni, yaratıcı drama eğitmeni, doğaçlama tiyatro oyuncusu ve eğitmeni gibi pek çok role sahip sevgili Başak Fındıkçıoğlu rehberliğinde 14 Şubat 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Atölyede, doğaçlama tiyatro türlerinden olan tiyatro sporunun turlarını, dersleri öğrencilerin aktif katılımı ile daha eğlenceli hale getirmenin yolları üzerine çalıştık.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Sınıf öğretmeni, yaratıcı drama eğitmeni, doğaçlama tiyatro oyuncusu ve eğitmeni olarak çalışıyorum. Tiyatro başta olmak üzere sanat ile ilgilenmekte bunu çocuklarla paylaşmaktan keyif alıyorum.

Özge Lokmanhekim

DİJİTAL DÜNYADA KİTAP
Açık Atölyeler'in beşincisi, çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptıktan sonra çocuk kitaplarının büyülü dünyasına yazar olarak adım atan ve yayımlanmış 11 tane çocuk kitabı bulunan sevgili Özge Lokmanhekim rehberliğinde 17 Ocak 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi.
Atölyede, çevrim içi eğitimlerde okuma motivasyonu için neler yapabileceğimizi, okuma saatini, kitap seçimini nasıl daha keyifli hale getirebileceğimizi uygulamaya yönelik örneklerle konuştuk.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Özge Altınok Lokmanhekim çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptıktan sonra çocuk kitaplarının büyülü dünyasına yazar olarak adım atmıştır. Yayımlanmış 11 tane çocuk kitabı bulunuyor. Çocuklarla etkileşimli okuma atölyeleri yapıyor. Öğretmen ve ebeveynlerle de çocuklara okuma kültürü ve  kitap sevgisi kazandırmak adına eğitim ve seminerlerde buluşuyor.

Dilge Güney.jpeg

"MACERANI KENDİN SEÇ" HİKAYESİNİ YAZ(DIR)MA ATÖLYESİ

Son dönemde dijital araçların ve medyanın da etkisiyle gençler interaktif kurgularla bolca haşır neşir oluyor. "Maceranı Kendin Seç" kitapları da, okura ilerlemek için farklı seçenekler sunan, okuru oyuna davet eden ergodik edebiyatın örnekleri arasında sayılıyor. Bu kitaplar okurun  keşif yapabileceği, kaybolabileceği, gizli yollar bulacağı bir labirent, bir oyun, veya hayali bir dünya; gençler bu tip kurgulardan hoşlanıyor. Bu atölyede çocuklarla beraber "Maceranı Kendin Seç" öyküsü yazma yöntemlerini konuştuk.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Dilge Güney, 2015 senesinden bu yana kitaplarıyla çocuk ve genç okurlarla buluşuyor. Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesi, Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı, Nevzat Süer Sezgin Çocuk Edebiyatı Atölyesi mezunu. Mavi Yıldız isimli romanıyla 2018 yılı Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Vakfı İlkgençlik Romanı ödülünü aldı. Kitapları çeşitli eğitim kurumlarının okuma listelerinde ve etkinlik programlarında yer alıyor; okul etkinliklerinin yanısıra, kütüphanelerde, müzelerde vb. çeşitli ortamlarda (yüz yüze ve çevrim içi olarak) çocuklara ve ebeveynlere yönelik etkinlikler düzenliyor. Bilim kurguya, dünya mitolojilerine ve deneysel edebiyata özel ilgi duyuyor.

WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.17.36.jp

TEMEL KUKLA VE KARAGÖZ ATÖLYESİ

Somut olmayan kültürel mirasımız olan Karagöz sanatının tanıtılması, gölge oyunu tekniği temel uygulamaları, eğitimde kuklanın kullanımı, kukla çeşitleri ve basit uygulamaları üzerine çalıştık..

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
Deniz Özgökbel, UNESCO - Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Karagöz ve Kukla Sanatçısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısıdır. 1995 yılında henüz 17 yaşında tamamen kendi imkanları ile karagöz oynatmaya başlamış, bugüne kadar pek çok okul, üniversite, şenlik, festival, fuar ve kutlamalarda yerli-yabancı, çocuk-yetişkin seyirciye kukla ve karagöz gösterileri ile atölye çalışmaları yapmıştır. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli “KARAGÖZ ÖĞRENİYORUM” projesinde karagöz eğitmeni olarak görev almış ve 100 öğrencinin yetişmesinde katkıda bulunmuştur. UNIMA – Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği Türkiye Milli Merkezinde yönetim kurulu üyeliği devam eden sanatçı TRT BELGESEL kanalı için Karagöz programları hazırlamış, İzmir Devlet Tiyatrosu oyunlarında kukla tasarımları yapmıştır.

Acik Atolye

NEARPOD İLE UZAKTAN ÖĞRETİM SÜRECİ TASARLAMA

Uzaktan Öğretimde Gagne'nin Öğretim Durumları Modeli'ne dayalı Nearpod uygulaması ile etkili bir süreç tasarlama eğitimi gerçekleştirdik.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimimi 2010 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim alanında tamamlamıştır.
2003 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Sınıf Öğretmeni ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Eğitmeni olarak görev yapmaktadır. İşbirliğine dayalı öğrenme, teknolojinin sınıf içi etkinliklerde kullanımı ve öğrenme ortamlarının düzenlenmesi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Halen görev yaptığı köy okulunda gerçekleştirdiği çalışmalar pek çok ulusal eğitim organizasyonuna iyi örnek olarak seçilmiştir.

Çiğdem Odabaşi

YARATICI OKUMA YAKLAŞIMI İLE KÜÇÜK PRENS'E BAKIŞ

Hayal etmenin önemini vurgulayan ve içindeki çocuğun sesine kulak veren Küçük Prens’in yaşama dair felsefi sorularına yaratıcı okuma atölyesi ile alan açtık.

Küçük Prens’in “Çiçeğinden sorumlusun.” düşüncesinden yola çıkarak “Nasıl bir dünya istiyoruz?” sorusuyla yaratıcı düşünme, yazma, görsel okuma, disiplinler arası okuma yaptık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
Yaratıcı, empatik, özgün, deneysel ve estetik bakış açısına duyarlı yaratıcı drama ve okuma eğitmeni Çiğdem Odabaşı. Kütüphane uzmanlığı döneminde başladığı okuma ve drama etkinliklerini 2005’den beri eğitimci, öğrenci, yetişkin ve ebeveynlerle sürdürüyor. Okullar, kültür merkezleri, şirketler, dış mekanlarda yürüttüğü atölyeler ve seminerle edebiyata, sanata ve disiplinler arası çalışmalara ışık tutmaya devam ediyor. ‘Dünya okunması gereken bir kitaptır ve insanlarda bunun en önemli parçalarından biridir.’ diyerek sürdürüldüğü eğitimlerine tüm serüven meraklılarını bekliyor.