top of page

AÇIK ATÖLYELER 7. SEZON
(2021-2022)

8.sezon boyunca her ayın ortasındaki pazar günü "açık" bir alanda ve iki ya da üç saatlik bir "atölye" formatında gerçekleşen etkinlik serimizdir. Açık Atölyeler, sadece topluluğumuzun katılımcılarına açık ve İzmir'de yüz yüze gerçekleşmektedir. Katılımcılarımızın mesleki ve kişisel deneyimlerini artırarak hem öğretmen yetkinliklerine hem de sosyal zamanlarına katkı sağlayacak formatta olmasına özen göstermekteyiz.

710_Serkan Yürekli.jpg

KAZANIMDAN ZEKA OYUNLARI ÜRETME

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki onuncu ve son atölyesi, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu komite üyesi, PAKO Yayınları kurucusu, Grandmaster Puzzles genel yayın yönetmeni, altmıştan fazla zeka oyunları kitabı yazarı ya da yazarlarından ve MEB Seçmeli Zeka Oyunları müfredatının yapıcılarından biri olan sevgili Serkan Yürekli rehberliğinde 19 Haziran 2022 Pazar günü saat 10.00 - 13.00 arasında düzenlendi.. Bu atölyede "Zeka oyunları derslerde nasıl kullanılır?, Zeka oyunları kazanımla nasıl birleştirilir?, Doğru seviyede oyun neden önemlidir? Eğlenceli zeka oyunları türleri nedir?" sorularına yanıt aradık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Serkan Yürekli, 20 yıllık zeka oyunları tecrübesi, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Komite Üyesi, PAKO Yayınları kurucusu, Grandmaster Puzzles Genel Yayın Yönetmenidir. Altmıştan fazla zeka oyunları kitabının yazarı ya da yazarlarından biridir. Yüz elliden fazla zeka oyunun mucidi; MEB Seçmeli Zeka Oyunları müfredatının yapıcılarından biridir. Zeka oyunları sporcusu, binlerce öğretmenin zeka oyunları formatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

709_Berrak_İdiman.jpg

ÇOCUKLARLA FELSEFE

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki dokuzuncu atölyesi, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe ve İngiliz Dili Edebiyatı bölümlerinde çift anadal yaptıktan sonra University of Illinois, NYU, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Viyana Üniversitesi gibi dünyanın farklı üniversitelerinde burslu araştırma programlarında çalışmış ve şimdi de Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam eden sevgili Berrak İdiman rehberliğinde 22 Mayıs 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında oldu. Bu atölyede Çocuklarla Felsefe pedagojisi tanıtıldı, ardından okul öncesi ve ilkokul düzeyinde müfredata nasıl entegre edilebileceğinden ayrıntılı biçimde bahsetti. Ders planı ve materyal örnekleri de paylaşılaşarak ufkumuzu açtı.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Berrak İdiman, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe-İngiliz Dili Edebiyatı çift anadal mezunudur. University of Illinois,  NYU, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Viyana Üniversitesi gibi dünyanın farklı üniversitelerinde burslu araştırma programları ile çalışmalar yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır. Çocuklarla felsefe kolaylaştırıcısı ve çocuk kitapları çevirmeni olarak birkaç role sahip olan İdiman, 4,5 yaşındaki kızı Tılsım ile çok eğlenmektedir :)

708_Doğa Kılcıoğlu.jpg

ÇOCUK FİLMLERİ OKUMA ATÖLYESİ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki sekizinci atölyesi, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ve Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gören, ulusal ve uluslarası alanda birçok ödülün sahibi yapımcı ve yönetmen sevgili Doğa Kılcıoğlu rehberliğinde 17 Nisan 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede öğretmenlerimize, çocuk filmlerini sınıflarında nasıl kullanabileceklerine dair ipuçlarını bol bol aldık. Kimi zaman zor olabilen konularda çocuklarla iletişimlerini arttırabilecekleri örnekler aktarıldı. 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olan Doğa Kılcıoğlu 2005 yılında Fransız Hükümeti’nden aldığı yüksek lisans bursuyla Paris Sorbonne III Üniversitesi’nde sinema eğitimi gördü. Üniversite yıllarında çektiği belgesel filmi Üç Kulaklı ile 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Belgesel ödülünü aldı. Doğa Kılcıoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı belgeseli, “Kamerayla İzdivaç” birçok festivalde gösterildi ve Prizren Dokufest Belgesel Film Festivali’nde İzleyici Ödülü aldı. 2013 yılında kardeşi Can Kılcıoğlu’nun yönettiği Karnaval isimli uzun metraj filmin yapımcılığını yaptı. Galatasaray Üniversitesinde de yarı zamanlı ders vermiş olan Doğa Kılcıoğlu Esen şu anda atölyesi Dolâlâ'da çocuklarla stop-motion atölyeleri ve yetişkinlerle film okuma atölyeleri düzenlemektedir.

707_Gonca Atam.jpg

MASAL SÜSLEME SANATI

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki yedinci atölyesi, 2009 yılından bu yana yaratıcı drama, 2016 yılından bu yana da masal anlatıcılığı üzerine çok farklı ortamlarda ve yaş grupları ile sayılamayacak kadar çok çalışmalar yapmış sevgili Gonca Atam rehberliğinde 20 Mart 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlenlendi. Masal iskeleti oluşturma ve süsleme tekniklerini çalışacağımız bu atölyeye gelirken hayal gücünüzü yanınıza almayı tabiki unutmadık. 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Gonca Atam, 2009 yılından beri yaptığı yaratıcı drama çalışmalarını çeşitlendirmek amacı ile 2016 yılında Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcığı merkezinde masal anlatıcılığı eğitimi aldıktan sonra 2018'de Hindistan Kathalaya Academy'de masal üzerine farklı bakış açıları geliştirmek üzere çalıştı. Çocuklardan aldığı enerjinin her defasında kendisine yaratıcılık olarak geri döndüğüne inanıyor.

706_Gül Bulut.jpg

SANAL TROYA MÜZESİ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in bu sezondaki altıncı atölyesi, "arkeolog, klasik filolog, kültürel miras yönetim uzmanı, müze eğitimcisi, yaratıcı drama lideri" gibi farklı rollerin sahibi sevgili Gül Bulut rehberliğinde 20 Şubat 2022 Pazar günü saat 10.00 - 13.00 arasında düzenledik.  Sanal Troya müzesinde sanki müzenin içindeymişiz gibi hissederek,  hiç unutmayacağımız bir deneyim yaşadık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Bir bibliyofil, arkeoloji sever, müze sever, doğasever, hayvansever olan ve yaşam boyu öğrenme felsefesine inanan Gül Bulut, 2016 yılından bu yana misyon edindiği ve bir yurttaşlık görevi olarak gördüğü kültürel mirasımızı koruma ve sürdürme bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarıyla toplumun farklı kesimleriyle farklı platformlarda buluşmaya devam ediyor.  Arkeolog, Klasik Filolog, Kültürel Miras Yönetim Uzmanı, Müze Eğitimcisi, Yaratıcı Drama Lideri olarak çalışmalarına devam ediyor.

705_Sema Yaylı.jpg

ORİGAMİLİ MASALLAR

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki beşinci atölyesi, "masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen" gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı rehberliğinde 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendik. "Origamili Masallar" atölyesinde, masal anlatıcılığı ile origami sanatının harika uyumu ile karşılaştık ve bu alanda neler yapabileceğimizi gözlemledik.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı ile birlikteydik.

704_Taner Sarıçam.jpg

KARİKATÜR VE EĞİTİM

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki dördüncü atölyesi, Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda karikatür, dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları üzerine çalışan sevgili Taner Sarıçam rehberliğinde 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenledi. Bu çalışmada öncelikli olarak mizah ve karikatür kavramları hakkında konuştuk. Sonrasında ise eğitimde mizahın önemi ile karikatür ve eğitim ilişkisi konularını ele aldık. Son bölümde ise katılımcılarımızla kısa bir uygulama çalışması yaptık
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

2001 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı okulda yüksek lisans eğitimini tamamladı. İzmir Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri karikatür ile ilgileniyor. Çalışmaları, birçok ulusal gazete ve dergide yayımlandı. Karikatürün dışında dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları yapmaktadır.

Acik Atolye 3

KAPSAMLI CİNSELLİK EĞİTİMİ İLE TANIŞMA ATÖLYESİ 

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki üçüncü atölyesi, "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın program koordinatörü Asuman Dener ve cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur'un rehberliğinde 14 Kasım 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, Kapsamlı Cinsellik Eğitimi ve (KCE), uluslararası terminolojide içerdiği kavramları ile birlikte Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması (TAP) Vakfı'nın okul uygulamalarını konuştuk. Ergenlikte cinsel gelişim süreci ile en çok karşılaşılan soruları ve "terminoloji-tutum-yaklaşım" özelinde bu sorulara nasıl cevap verebileceğimiz konusunda deneyimlerimizi paylaştık.
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

1985 yılından bu yana "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Planlaması ve Sağlığı Vakfı, birçok yerel ve merkeze bağlı kurum ve kuruluş ile çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmada, TAP Vakfı'nın program koordinatörü ve öğretmen programları sorumlusu Asuman Dener ile cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur bize rehberlik edecek.

702_Volkan Kaz.jpg

e-TWINNING'E GİRİŞ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ikinci atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda sınıf öğretmeni olarak çalışmanın yanı sıra birçok STK'de çalışmalar yapmış ve projeler geliştirmiş, aynı zamanda volkanegitim.com web sayfasının kurucusu olan sevgili Volkan Kaz rehberliğinde 17 Ekim 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, birbirinden öğrenen, uygulamalarını ve fikirlerini paylaşan ve dünyanın en büyük öğretmen ağı haline gelmiş eTwinning hakkında çalıştık.
eTwinning'in içeriği ve kapsamına odaklandıktan sonra giriş etkinlikleri, öneriler, örnek projeler, faydalar ile atölyemizi tamamladık.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Volkan Kaz, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve yine aynı üniversitenin Sosyal Bilgiler Eğitimi yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Özgün çalışmalarını, çeviri etkinliklerini kendi web sitesi üzerinden öğretmen, öğrenci ve velilerle paylaşmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında farklı alanlarda gönüllü görevler üstlenmiştir.

001_Serkut_Kızanıklı (1).jpg

EĞİTİM 5.0

Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ilk atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi üç önemli çalışma alanında öğretmenlik, eğitmenlik, yöneticilik yapmış, son dönemde de kendi eğitim danışmanlık şirketinde çalışmalarına devam eden, 50'den fazla ülkede etkinlikler yapmış sevgili Serkut Kızanlıklı rehberliğinde 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Dijitalleşen yeni dünyada yeni bir kavram var: "Toplum 5.0" Kurallar değişiyor, eğitim anlayışımız değişmeye başladı bile. Bu atölyede yeni düzen içerisinde Eğitim 5.0 başlığını konuştuk ve böylesi bir ortamda 21. yy öğretmen yetkinlikleri üzerine sohbet ettik. 

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Serkut Kızanlıklı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden 2001 yılında mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Yetişkin Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağrı ve ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki ARGE-Proje Uzmanı/Koordinatörü görevlerinden sonra 2011-2018 yılları arasında önce Avrupa Birliği Bakanlığı sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde uzman olarak görevine devam ederken kamu memuriyetine başladığı görevinden 2018 yılı Aralık ayı itibariyle istifa ederek özel sektöre transfer olmuştur. En başta uluslararası bir kuruluşta bölge müdürü olarak çalışmakta iken KIZANLIKLI Eğitim Danışmanlık Koçluk Turizm Ltd. Şti. ismi ile kendi şirketini kurmuş ve çalışmalarına devam etmektedir.

bottom of page