Buluşmalar  - Arşiv

2015 yılından bu yana her cuma akşamı 20.00 - 22.00 saatleri arasında bir araya geldiğimiz, alanında deneyim biriktirmiş kişi ve kurumları misafir ettiğimiz, sınıf ve sınıf dışı ortamlarda öğrenci, veli ve meslektaşları ile yaptığı çalışmaları dinlemek için eğitimcilerimizi ağırladığımız deneyim paylaşım akşamlarımızdır.

İlgili herkesin katılımına açık olan buluşmalar, Zoom üzerinden gerçekleşiyor ve Youtube'tan canlı yayınlanıyor. Sonrasında tüm içerikler Youtube kanalımızda yerini alıyor.

 

7. Sezon

(2021-2022 Dönemi)

259.jpg

Öğretmen Kulübü 7. Sezon Finali

Buluşmalar'ın 259'uncusu 24 Haziran 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Yıl boyunca her ay sosyal medya hesabımızdaki Öğretmen Sohbetleri'nde misafir ettiğimiz, gerçek dünyada yaptığı çalışmalarla sosyal dünyada da ilham olmayı ve umut vermeyi başarmış, ülkemizin dört bir yanından öğretmenlerimizi "Umut Veren Öğretmenler" paneli ile bir araya getiridik.

Misafir etme sırası ile Gülşah Yemen, Sinem Kolçak Arman, Sezer Ortadağ, Mehmet Bilgin, Selçuk Yusuf Arslan, Büşra Akkiren, Tuğba Harmankaya, Volkan Kaz, Funda Menekşe, Bilge İkibaş öğretmenlerimiz ile birlikte olduk.

258.jpg

Buluşmalar'ın 258'incisi 17 Haziran 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

İlk bölümde; İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalar yapan Doç. Dr. Marilena Leana-Taşcılar ile birlikte olduk. Anne babalara, bakım verenlere, öğretmenlere, uzmanlara rehberlik edecek paylaşımda özellikle zekâ, yetenek, üstün zekâ, duygusal zekâ, duygusal dayanıklılık, bibliyoterapi ve otonom öğrenme konularına odaklandık. İkinci bölümde ise; "Üstün Yetenekli Çocuk Olmak" başlığı altında Muhammed Hakan Nayiş'i tanıdık. "Üstün yetenekli çocuklar neler yaşıyor?, Sosyal ve duygusal alanda ne tür zorluklarla karşılaşıyorlar?" sorularına yanıt aradık. Hayatın içinden ve bir çocuğun dilinden dökülenleri dinledik.

257.jpg

Buluşmalar'ın 257'ncisi 10 Haziran 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde; Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nida Naycı ile birlikte olacağız. "Bir Kültür Rotası Oluşturmak" başlığı altında; kültür rotalarının önemi, kapsamı, hazırlanma süreçleri ve farklı boyutları konusundaki temel bilgiler eşliğinde, kendisinin proje koordinatörlüğünü yürüttüğü Mersin kıyılarından Toros Dağları’na ulaşan ödüllü bir rota çalışmasını, “Olba Kültür Yolları” projesi deneyimlerini dinledik. Kültür rotalarının özellikle çocuklar, gençler ve eğitimcilerce nasıl kullanabileceğini konusunda yeni bakış açıları edindik.

İkinci bölümde ise; Bilgi ve Belge Yöneticisi Osman Torun’dan, okul ortamında çevre temizliği ve sorumluluk bilinci konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan “16:30 - Yüzleşme” projesinden hareketle okullardaki sosyal kampanyalara dair bilgi ve deneyimleri dinledik.

256.jpg

Buluşmalar'ın 256'ncısı 3 Haziran 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi

İlk bölümde İstanbul İl MEM Akademi Koordinatörü sevgili Dr. Serkan Demir ile birlikte olduk. "Bütün öğrenciler eşsizdir, değerlidir. Bütün öğrenciler doğuştan belirli bir potansiyele sahiptir. Ancak her öğrenci farklı deneyimlere, farklı geçmiş yaşantılara ve farklı ilgilere sahiptir. Bu nedenle her öğrencinin öğrenme süreci aynı şekilde gerçekleşmez. Çözüm, farklılaştırılmış öğretim!" sunumunu gerçekleştirdi Serkan Öğretmen.  Aynı kalıp elbise her bedene uymaz metaforu ile farklılaştırılmış öğretim uygulamalarını konuştuk.

İkinci bölümde ise İngilizce öğretmeni ve teknoloji danışmanlığı yapan sevgili Kubilay Tutar'ı ağırladık. 21. yüzyılın gerektirdiği işleri kolaylaştırıp bize zaman kazandıracak dijital kısayolları tanıttı. 

255.jpg

Buluşmaların 255’incisi 27 Mayıs 2022 Cuma günü saat 20.00’deydi.Yaptığı çalışmalarla ülkemizin öncü öğretmenleri arasında yer alarak onlarca meslektaşına ilham olup umut vermiş çok değerli bir öğretmenimizi ağırladık. “Öğrenmek ve öğretmek aynı varış noktasına giden iki yol gibi görünse de; birinci yolun sonu başarı ve mutluluktan geçerken diğer yol öğrencileri sarp bir yokuşta yapayalnız bırakmaya mahkumdur,” sözüyle Ahmet Naç’ı misafir ettik.

254.jpg

Buluşmalar'ın 254'üncüsü 20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Çok deneyimli konuklarla edebiyatın her halini konuşacağımız bir akşam oldu.
İlk bölümde uzunca yıllardır İtalya'da yaşayan ve çalışmalarına devam eden sevgili
Almila Aydın'ı ağırladık. Çocuklar için yazmak bolca hayal gücü, olabildiğince yaratıcılık, biraz çılgınlık, epeyce "çocukluk" gerektiriyor. Ancak sadece bunlar yetmiyor. "Çocuklar için yazmak, neden büyüklere yazmaktan daha zor? Çocuklara kitapları sevdirmek neden önemli?" sorularına yanıtlar aradık.
İkinci bölümde ise dünyaca ünlü kitapların editörlüğünde sorumluluk alan sevgili
Hülya Şat ile birlikte olduk. "Editör kimdir?, Ne yapar?, Yazara ve yayınevine katkısı nedir?, Düzeltmen, redaktör kimdir?, Her metin kitap olur mu?, Yazarın gelişim serüvenine editörün katkısı nedir?, Editör ve çevirmen ortaklığı nasıl ilerler?" gibi çok önemli konulara odaklandık.

253.jpg

Buluşmalar'ın 253'üncüsü 13 Mayıs 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Dünyadaki çeşitli eğitim örnekleri ve kişisel deneyimlerin öne çıktığı bir akşam oldu. İlk bölümde sevgili Fatma Erten'i ağırladık. Uconn Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Araştırma Laboratuvarı’nda üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin fen bilimleri öğreniminde bilimsel merak, üst düzey bilişsel yetenekler ve üst bilişsel olgunluklarının kazanılmasında yapılan uygulamalara dair gözlemlerini dinledik. İkinci bölümde ise "Amerika'da Öğretmen Eğitimi ve Öğretmen Eğitimine Bakış" başlığı altında Dr. Tuğçe Burcu Arda Tunçdemir'i misafir ettik.  "Amerika’da öğretmen eğitimleri nasıl oluyor? Programlar oluşturulurken nelere dikkat ediliyor? Yaş grupları ayrımı nasıl yapılıyor? Eğitim felsefesi olarak hangi konulara odaklanıyor?" sorularına cevap arayacağımız bir paylaşım oldu. Sınıflardan örnek fotoğraflar üzerinden karşılaştırmalar yaparak Amerika’daki eğitim ve ülkemizdeki eğitim sistemini konuştuk.

252.jpg

Buluşmalar'ın 252'ncisi, 29 Nisan 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Bir topluluk olma hikayesi ve çocuk edebiyatı ile dolu bir akşam bizimleydi.2020 yılında, çocuk ve gençlik edebiyatını odağa alan çalışmalar yapmak üzere yola çıkmış ve çok kısa bir zamanda önemli bir hat tutmayı başarmış Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nu misafir ettik.Topluluğun ilk derleme kitap projelerinden biri olan "Geliyorlar! Sevgi Dolu Öyküleriyle" derlemesinin yürütücüsü Hasan Karaca ve yirmi beş öykü ile katılan yazarlarını ağırladık..

251.jpg

Buluşmalar'ın 251'incisini de tamamladık :)
Sürdürülebilir yaşam ve doğada yapılan ilham dolu çalışmaların olduğu bir akşam bizimleydi.
İlk bölümde sevgili
Ahmet Çakır'ı ağırladık. İstanbul'da yıllarca bilişim sektöründe çalıştıktan sonra Balıkesir'in bir dağ köyüne yerleşerek tek başına kurduğu sürdürülebilir yaşam alanı ve yaşadığı deneyimlerden bahsettik. Sorduğumuz sorulara verdiği yaşantı dolu yanıtlar için çok teşekkür ederiz :)
İkinci bölümde ise
"Doğada Olmak" başlığı altında sevgili Orhan Kozan'ı misafir ettik. Ülkemizin birçok yerinde şubeleri olan ve binlerce insanı doğa sporları ile tanıştırmış Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü genel başkanı olarak çalışmalarına devam eden Orhan hocamızın sohbeti çok keyifliydi.

Günün kolaylaştırıcısı yürütücü ekibimiz adına sevgili Burçak'tı.
Deneyimlerini paylaşan ve katkı koyan herkese sonsuz teşekkürler.

250.jpg

Buluşmalar'ın 250'incisi 15 Nisan 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Sürdürülebilir yaşam için okullarda yapılan ilham dolu çalışmaların olduğu bir akşam geçirdik. İlk bölümde Kokopelli Şehirde'yi ağırladık. Kokopelli Şehirde, ekoloji ve sürdürülebilir yaşam üzerine çocuk ve yetişkinlere yönelik öğrenme ve deneyimleme alanı. Şehirlerin daha sürdürülebilir olması amacıyla kurumlar, okullar ve bireylerle çalışmalar yürütüyorlar. İkinci bölümde ise Kokopelli ile ortak çalışmalar yürüten Özge Ünkap öğretmenimizi dinledik. Heybeliada Ortaokulu'nda yaptığı bostan çalışmalarını ve deneyimlerini konuştuk.

249.jpg

Buluşmalar'ın 249'uncusu 8 Nisan 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yapan; gazeteciliğinin yanı sıra edebiyatçı kimliği ile adından sıkça söz ettiren sevgili Ömür Kurt ile birlikte olduk.
"
Çocuklarla Bir Ömür" başlığı altından çocuk ve aile odağında sohbet ettik.

248.jpg

Buluşmalar'ın 248'incisi 1 Nisan 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi."Eğitim Politikalarında Verilerin Dili" başlığı altında Eğitim Reformu Girişimi (ERG) araştırmacıları ile birlikte olduk.İlk bölümde ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık ile birlikte eğitim sistemini, sorunlarını ve eğitim politikalarını konuşurken verilerin ardındaki hikayeleri konuştuk.İkinci bölümde ERG araştırmacısı ve Uzun Hikâye yazı dizisi yazarı Umay Aktaş Salman'ın "Verilerin işaret ettiklerini, bazen de verilerin ortaya koyamadıklarını hikâyelerle nasıl anlatırız, görünür kılarız?" sorusuna verdiği yanıtlarla olan sunumunu dinledik.

247.jpg

Buluşmalar'ın 247'ncisi 25 Mart 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Oyunlaştırma ve sınıfta oyunlaştırma örnekleri ile dopdolu bir buluşma oldu.

İlk bölümde GamFed Türkiye ekibinden Dr. Zeynep Aydın ile birlikteydik.  "Doğdukları andan itibaren sürekli yeni uyaranlarla karşılaşan bir neslin dikkatini çekmek ve motivasyonlarını artırmak, geleneksel öğretim yöntemleriyle yeterince sağlanamıyor. Öğrenme stillerinin değişiyor olması öğrenme ortamlarında kullanılan yaklaşımları da etkiliyor. Oyunlaştırma; karşılaştığımız bu problemleri çözmek, öğrenme ortamlarını daha eğlenceli hale getirerek kalıcı öğrenmeyi sağlamak amacıyla kullanılacak etkin bir eğitim metodolojisi olarak karşımıza çıkıyor." diyen Dr. Zeynep ile  bu buluşmada, oyunlaştırmayı derslerimizde nasıl kullanabileceğimizi ve oyunlaştırılmış ders planını nasıl tasarlayacağımızı konuştuk.

İkinci bölümde Nur Dağlı öğretmenimizi dinledik. Oyunlaştırmanın, hem öğrenciler hem de öğretmenler için dersleri nasıl daha eğlenceli hale getirdiğini konuştuk. Oyunlaştırılmış ders uygulamaları ve bu alandaki deneyimleri dinledik..

246.jpg

Buluşmalar'ın 246'ncısı 18 Mart 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Beslenme kültürü ve çocukların bütüncül gelişiminde gıda alışkanlıkları konusunda referans alacağımız bir buluşma oldu. İlk bölümde Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu müdür yardımcısı ve Gıda İşleme bölüm başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel ile birlikteydik. Beslenme kültürünü oluşturan etmenler, temel besinler hakkında bilgilendirme ve tükettiğimiz gıdaların tek ya da bütünleşik olarak günlük yaşam performansımıza ve okul süreçlerine etkilerini değerlendirdik. İkinci bölümde Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) Eğitmen Şefi Özhan Şivetoğlu'ndan akademinin gıda bilgisini, çocukların temel eğitimine ve günlük hayatına sokmak için başlattığı "Gıda Bilgisi Temel Eğitimdir" projesi kapsamında ilköğretim öğrencileriyle gerçekleştirilen etkinlik ve buluşmaları keşfedip bu süreçte yaşadığı deneyimlerini dinledik.

245.jpg

Buluşmalar'ın 245'incisi 11 Mart 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi.

Yaratıcı drama ve eğitimdeki uygulamaları konusunda çok deneyimli eğitimcilerin katılımı ile özel bir buluşmayla sizlerleydik.

İlk bölümde sevgili Özlem Öznur Gökbulut ile birlikte olacağız. "Drama Gerçekten Sihirli Bir Değnek Mi?" başlığı altında "Drama nedir?, Ne Değildir?, Drama hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?, İdeal bir ortam nasıl sağlanır?, Çeşitli yaş gruplarında ne tür uygulamalar yapılmaktadır?" sorularına odaklandık ve bol deneyim paylaşımlı bir süreçte yolculuk ettik.

İkinci bölümde ise sevgili Orhan Güney Çınar ile "Dramanın Öğrenmeye Etkisi" başlığı altında yaratıcı dramanın sınıf içi uygulamalardaki etkisine, bağ kurmak, merak ettirme ve ihtiyaç doğurma noktasında etkili yaratıcı drama örneklerine odaklandık.

244.jpg

Buluşmalar'ın 244'üncüsü 4 Mart 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Kendimizi güçlü ve iyi hissetmemizin ne kadar da yaşamsal olduğunu daha iyi anladığımız bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, çok özel bir buluşmayı daha geride bıraktık.  İlk bölümde Uzm. Psk. Özgün Ergin ile birlikte olduk. "Türkiye nüfusu 84 milyonu geçmiş. Alım gücü düşmeye devam ediyor. Üniversite sınav barajı kaldırılmış. Ülkeler çalışma süresini dört güne indirmeye başlamış. 3. Dünya Savaşı yine gündemde. Tüm bu yaşananlar karşısında psikolojik sağlığımızı koruyabilir miyiz?" sorusuna cevap aradık.

 İkinci bölümde ise Serpil Göksal ile "Pandemi Sürecinde Okullar" hakkında konuştuk. "Bildiğimiz bir şeyden genellikle korkmayız. Bilinmezlik ise çoğu zaman korku ve kaygı yaratır." Pandemi sürecinde öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler neler yaşadı ve neler yaşıyorlar bunlardan bahsedip birbirimizi anlamaya çalıştık.

243.jpeg

Buluşmalar'ın 243'üncüsü 25 Şubat 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Kendimizi güçlü ve iyi hissetmemizin ne kadar da yaşamsal olduğunu daha iyi anladığımız bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, çok özel bir buluşma oldu

İlk bölümde Psikolog Ezgi Güven ile birlikte olduk. "Öğrenmenin Psikofizyolojisi" başlığı altında Polivagal teori bağlamında öğrenme üzerinde duruldu.  "Bizim dışımızdaki gerçeklik, tüm değişikliklere ayak uydurmamız için baskı yaptığında, içimizde olup bitenleri biraz daha derinlemesine incelemek faydalı olabilir.  Stresli zamanlarda iç deneyimlerimiz etrafında farkındalık geliştirmek, bize ihtiyacımız olan desteği bulma fırsatı verebilir."

İkinci bölümde ise Dr. Vahap Yorgun ile "Travmaya Duyarlı Okul" hakkında konuştuk. Hissedemediğini iyileştiremezsin! Gelişimsel travmaların ki bunlara küçük travmalar da deniyor, gündelik hayata ve spesifik olarak öğrencilerin sınıf içi davranışlarına ve öğrenmelerine etkilerini ele alıyor bu model. Nöropsikoloji, pozitif psikoloji ve sosyal adalet psikolojik danışmanlığı temelinde ele alınan bir modeli öğrenme fırsatı bulduk.

242.jpg

Buluşmalar'ın 242'ncisi 18 Şubat 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Türkiye’de sürdürülebilirlik çalışmalarının yaygınlaştırılması, etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Sürdürülebilirlik Adımları Derneği'ni misafir ettik. 

İlk bölümde derneğin yönetim kurulu başkanı Emrah Kurum ve genel sekreteri Doğa Tamer ile birlikte olduk. Derneğin kuruluş amaçları ve küresel amaçlar odağında yaptığı çalışmalar, geliştirdiği projeler üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise Aylin Öz Kasbulat öğretmenimizden "Sürdürülebildirebildiklerimizden misiniz?" başlığı altında Adapazarı ENKA Okulları'nda sürdürülebilirlik adına yaptıkları çalışmaları ve geliştirdikleri uygulamaları dinlediğimiz dolu dolu bir akşamı geride bıraktık.

241.jpg

Buluşmalar'ın 241'incisi 11 Şubat 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

1995 yılından bu yana tam 27 yıldır "Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir" diyerek çalışmalarına devam eden Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nı misafir ettik. 

İlk bölümde "TEGV'de Gönüllülük" başlığı ile sevgili Burak Buçak'ı dinledik. 90 binden fazla gönüllüsü ile yaptıkları çalışmalarda biriken deneyimlerini, "TEGV'de adım adım gönüllülük, çevrim içi destek, gönüllü motivasyonu, gönüllü aidiyeti" konuları üzerinden ilham verici konuşmasını dinledik.

İkinci bölümde ise Elif Mert ile "Daha İyi Bir Dünya İçin Atölyeler" başlığı altında TEGV'in Amerikan Başkonsolosluğu ile geliştirdiği, amacı çocukların insan haklarını bilen, ayrımcılık yapmadan eşitliği, şiddetsizliği savunan, doğaya saygılı bireyler olmaları için uğraşan projeyi anlattı.

cansu & ufuk.jpeg

Buluşmalar'ın 240'ınca 4 Şubat 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Birlikte onarmak, üretmek ve paylaşmak ile dopdolu bir buluşma bizi bekliyor. Onaranlar Kulübü'nü misafir ettik.

Onaranlar Kulübü, sürdürülebilir şehirler, çevre ve toplum hedefine ulaşmak için onarım, üretim ve paylaşım ekseninde, belirlenen sorunlara yönelik tasarım ve üretim odaklı projeler üreten bir kulüptür. Üretimin herkes için, demokratik ve katılımcı olması gerektiğine inanır.

Birinci bölümde; "Onar, Üret, Paylaş" başlığı ile sevgili Cansu Gaytancıoğlu'nu dinledik. Onaranlar Kulübü'nü bir araya getiren ve hareket kabiliyeti sağlayan motivasyonları, kamusal alanı kolektif üretim yöntemleri ile nasıl onardıklarını konuştuk.

İkinci bölümde ise; Ufuk Emin Akengin ile "Bir Diyalog Aracı Olarak Onarmak" başlığı altında Onaralanlar Kulübü'nü ve geliştirdiği projelere odaklandık.

272397887_1074197453422914_715743189193954486_n.jpg

Buluşmalar'ın 239'uncusu 28 Ocak 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Birinci bölümde; "Dört Mevsim Doğadayız" başlığı ile sevgili Vahide Yılmaz'ı misafir ettik. Bulgaristan ve Türkiye çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra 2015 yılından bu yana kendi adını taşıyan anaokulunda doğa temelli ve Reggio Emilia ilhamlı bir okul ikliminde çalışmalar yapmaktadır. Birlikte doğa ve orman pedagojisi ilkleri ışığında doğada çocuklarla yapılan örnek uygulamalar üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise; İsviçre'de doğa ve orman pedagogu olarak çalışmalarına devam eden sevgili Emine Sarı ile birlikteydik. “Doğa ve Orman Pedagojisi ile Kendi Yaşamının Aktörü Olan Çocuklar“ başlığı altında doğa ve orman okullarında günlük akışı planlama, kurallar ve risk analizleri odağında çalıştık.

ogretmen kulubu 238.jpeg

Buluşmalar'ın 238'incisi 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 20.00'de!

Hikayeler ile dopdolu bir buluşma oldu.

Birinci bölümde; hikâye anlatıcısı, eğitimci ve öğretim görevlisi Turna Sümeyye Anıl ile okul öncesinden lisansüstü eğitime kadar "Okullarda Hikâye Anlatıcılığı Uygulamaları" üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise hikaye anlatıcılığı özelinde yaptığı çalışmalar ile Işıl Kayagül ve Gonca Atam ile birlikteydik. Çeşitli yaş gruplarında ve ortamlarda yaptıkları çalışmaları ve biriktirdikleri deneyimleri dinledik. Kısa zamana rağmen inanılmaz keyifli dakikalar yaşadık.

271665836_1065860720923254_8820646804784683515_n.jpeg

Buluşmalar'ın 237'incisi 14 Ocak 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Birinci bölümde; Dünya Zekâ Oyunları Komite Üyesi, Pako Yayınları ve Pako Garaj’ın kurucusu Serkan Yürekli ile birlikteydik. "Zeka oyunları derslerde nasıl kullanılır?, Zeka oyunları kazanımla nasıl birleştirilir?, Doğru seviyede oyun neden önemlidir? Eğlenceli zeka oyunları türleri nedir?" sorularına yanıt aradık.

İkinci bölümde ise; Gaziantep Uğur Okulları'nda Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitmeni olarak çalışan Ömer Faruk Kavcı'yı dinledik. Zeka oyunlarının derslerdeki yeri ve uygulama örnekleri üzerine konuştuk.

271233234_1061605584682101_722307378083362600_n.jpg

Buluşmalar'ın 236'ıncısı 7 Ocak 2022 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Birinci bölümde; Uludağ Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden sevgili Hasan Er ile birlikteydik. Erken çocukluk eğitiminde geliştirdiği projelere, uygulamalarda biriktirdiği deneyimlere ve etkinlik örneklerine odaklandık.

İkinci bölümde ise; İstanbul'da Türkçe öğretmeni olarak çalışan sevgili Funda Yıldız Çağlar'ı dinledik. Funda Öğretmen'in, Türkçe öğretiminde sinemanın kullanımı odağında yaptığı çalışmalardan biri olan Ay’a Seyahat'i, "Bir Yazar İki Yönetmen" başlığı altında bizlerle paylaştı.

269729618_1053027862206540_8393513998502033310_n.jpg

Buluşmalar'ın 235'incisi 24 Aralık 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İster yanı başımızda ister sokaklarda ve doğada olsunlar can dostlarımızı hep aklımızda, gönlümüzde. Buluşmamızda hayvan haklarını tüm boyutlarıyla konuştuk.

Birinci bölümde; Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Avukat Tuğba Gürsoy ile yürürlükteki mevzuatlar çerçevesinde ülkemizde hayvan hakları, mevzuatların olumlu ve olumsuz tarafları, eksik yanları, güncel sorunlar, çözüm önerileri ile yurt dışındaki uygulamalar ve yaklaşımları değerlendirdik.

İkinci bölümde ise; hayvan özgürlüğü konusunda aktif çalışmalar yürüten Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) inisiyatifi koordinatörü Fatma Biltekin’den Türkiye'de hayvan hakkı ihlalleri ve savunuculuk başlığında komite tarafından hazırlanan hayvan hakkı ihlal raporları, ihlaller ile mücadele yöntemleri ve bu sürecin bir parçası olarak tasarlanan çocuk ve yetişkin atölyelerini keşfettik.

ogretmen kulubu.jpg

Buluşmalar'ın 234'üncüsü 17 Aralık 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Ocak 2014’te “Eğitim EKİP işidir.’’ diyerek yola çıkan bir grup gönüllü eğitimci tarafından kurulmuş, kolektif bir platform olan Eğitimde Kalite ve İş Birliği Platformu'nu misafir ettik.

İlk bölümde EKİP Akademi direktörü sevgili Prof. Dr. Ebru Oğuz ile birlikteydik. "Öğrenme topluluğu olmak ne demek?, Mesleki gelişim ve öğretmen kimliği arasındaki ilişki nedir?, Öğretmenlerin öğrenme motivasyonu nasıl sürdürülebilir hale gelebilir?" gibi çok temel konular üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise EKİP kurucusu sevgili Fatih Akdoğan ile birlikteydik. "Niçin okul temelli mesleki gelişim?, Mesleki gelişimde farkındalık eğitimleri ile davranış değişikliği arasındaki temel farklar nelerdir?, Geribildirim kültürünün mesleki gelişime katkısı nasıl olur?, Okullarda mesleki gelişim birimleri kurmalı mıyız?, Öğretmenlikte değişen roller ve bu rollerin mesleki gelişime etkisi nelerdir?" sorularına yanıt aradık.

fasdfas.jpg

Buluşmalar'ın 233'incisi 10 Aralık 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Sürdürülebilir Bir Dünya, Sürdürülebilir Bir Hayat için; Şimdi Harekete Geçme Zamanı!

İlk bölümde Fen Bilimleri Öğretmeni ve Masal Anlatıcısı Şebnem Filiz Yapıcı ile birlikteydik. "Her şey hayallerle başlar. Geleceğimiz olan çocuklarımızla hayaller kurup o hayalleri gerçekleştirmek için uzun bir yolculuğa çıkarız. Yolculukta öğrendiklerimizi de heybemize katarak çevremizle paylaşmayı çok severiz." diyen sevgili Şebnem Öğretmen'e kulak verdik.

İkinci bölümde ise Türkan Uçar'ı dinledik. Sürdürülebilir bir gelecek için tasarımlar yapıyor ve içerikler üretiyorlar. Bireylerin kendine ve yaşadığı gezegene katkısını daha çok fark etmesine oyun yoluyla yol gösterici, fikir açıcı ve aracı olan, çocuklarla oyun tabanlı sürdürülebilirlik atölyeleri yapan Türkan Hanım'ın "Oyun Tabanlı Sürdürülebilirlik" başlığı altındaki çalışmalarına ortak olduk.

260959534_1040183746824285_9170321463028961387_n.jpg

Buluşmalar'ın 232'incisi 3 Aralık 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Doğal tarım ve sağlıklı yaşama dair çok önemli konu ve konukları ağırladık.

İlk bölümde Hanife Yabanlı ile birlikteydik. Oğlunun tarımsal ilaç alerjilerinden dolayı doğal tarım ve atalık tohumlarla tanışmış ve sosyal dünyada @katkisiz.ilacsiz hesabı üzerinden farkındalık yaratan matematik öğretmeni bir annenin deneyimlerine kulak verdik.

İkinci bölümde ise Neriman Ekinci'yi dinledik. Organik tarımda kendini bulan sürüden ayrı Ziraat Mühendisi olarak kendisini tanımlayan Neriman Ekinci ile genel olarak pestisitler nedir, ne değildir; tüketici olarak bu konuda sağlıklı gıdaya ulaşmak için haklarımız nelerdir sorularına yanıt aradık.

231

Buluşmalar'ın 231'incisi 26 Kasım 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin 2007 yılında kurulan ve kısa adı ile ÇOÇA olarak bilenen Bilgi Çocuk Çalışmaları Birimi'ni misafir ettik.

İlk bölümde Cem Demirayak ile birlikteydik. Çocuklarla insan hakları çalışmak neden önemli, bu çalışmalar sırasında ne gibi pratik araçlar kullanılmalı, günlük olaylar üzerinden insan haklarına dair konuşmak nasıl mümkün olur gibi sorulara yanıt aradık ve kendi yaklaşımları ile geliştirdikleri materyallerden söz ettik.

İkinci bölümde ise Ayşegül Kanal'ı dinledik. Çocuk işçiliği ile ilgili tanımları ele aldık; eğitim ortamlarında çocuk işçiliği ve ayrımcılığa karşı mücadele için geliştirdikleri materyalleri ve kullanım önerilerini dinledik.

OK özel.jpg

Buluşmalar'ın 230'uncusu 19 Kasım 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

2015 yılından bu yana tam yedi sezondur devam eden Öğretmen Kulübü'nü, on kişilik bir ekibin ortak aklı ile tasarlıyoruz. Yüzlerce etkinlikte, binlerce eğitimci ile bir araya geldik ve sayılamayacak kadar çok anı biriktirdik.

Katılımcılarımızdan sevgili Fatih Efe Korkmaz'ın önerisi ile "Öğretmenler Günü"ne denk gelen buluşmamızı, yürütücü ekibimize ayırmaya karar verdik. "Biz kimiz, neler yapıyoruz, neden Öğretmen Kulübü'ndeyiz, gelecek hayallerimiz ne?" gibi pek çok soru hakkında konuştuğumuz buluşmanın kolaylaştırıcısı da fikir sahibi sevgili Fatih Efe Korkmaz oldu.

249195261_1022588295250497_5691654968248287769_n.jpg

Buluşmalar'ın 229'uncusu 12 Kasım 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde Atta Festival kurucusu ve direktörü, Londra Watermans Arts Center Çocuk Tiyatrosu program direktörü ve Assitej (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) yönetim kurulu üyesi Hakan Silahsızoğlu'nu ağırladık. Çocuğun gelişiminde performansın yerini, çocuğun yaşına uygun performansla buluşmasının önemini, çocuğu birey olarak gören performans sanatları yaklaşımının eğitimle ilişkisini birlikte inceledik.

İkinci bölümde ise okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için dans tiyatroları sahneleyen dansçı, kareograf, yönetmen ve soundpainting sanatçısı Ceren Oran ile tanıştık. Kendisinden dünya genelinde performans sanatları ve çocuğa yönelik disiplinler arası çalışmalar hakkında bilgi aldık

228

Buluşmalar'ın 228'incisi 5 Kasım 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde 2004'te iyiliği yaymak üzerine temellenen bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan ve 2015'te dernekleşerek binlerce insana dokunan Uğur Böcekleri Derneği'ni ve başkanı sevgili Zafer Parlak'ı misafir ettik. "İyilik yap, karşılık bekleme. Bilgiyi paylaş, karşılık bekleme" ilkesiyle hizmet veren derneğin gönüllülerini ve projelerini yakından tanıdık.

İkinci bölümde ise Uğur Böcekleri Derneği oluşumu olan İyilik Akademisi İzmir ekibinden İlkay Öğrenci ile birlikteydik. Hayata iz bırakmak isteyen gönüllü eğitmenlerin, çeşitli uzmanlık alanlarından oluşan eğitim programları ile tecrübelerini paylaştığı, gençlere, anne babalara, çocuklara bilginin ışığını yayma hedefi olan bu projenin ayrıntılarını öğrendik.

247811686_1018117522364241_7233898544354550570_n.jpg

Buluşmalar'ın 227'incisi 29 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Cumhuriyetimizin yaş gününü kutladığımız bu özel günde, çok özel bir konuğumuz vardı. Kurtuluş mücadelemizin önemli komutanlarından Kâzım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran’ı misafir ettik.

İlk bölümde Kâzım Karabekir Paşa’nın yaşam kesitleri, bilinmeyen yönleri, Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü, eserleri, eğitim konusundaki çalışmaları ve özellikle savaş sürecinde sahiplendiği yetim ve öksüz çocukların eğitimi için yaptığı duyarlı ve özverili çalışmaları konuştuk.

İkinci bölümde ise; Paşa’nın vefatından sonra aile üyeleri tarafından kurulan Kâzım Karabekir Vakfı ve Kâzım Karabekir Müzesi’ni yakından tanıdık. Buluşmamızı Kâzım Karabekir’in özellikle eğitim ve savaş sırasında yetim ve öksüz çocuklar için yürüttüğü çalışmaları konu edinen genç araştırmacıların paylaşımları ile tamamladık.

226

Buluşmalar'ın 226'ıncısı 22 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde Eğitsel Oyunlar Akademisi kurucusu sevgili Resul Aydoğan'ı misafir ettik. Oyun oynamayı sevmeyen çocuk olur mu? Son dönemlerde sınıflarda çokça duyduğumuz bu cümleden yola çıkarak "oyun, çocuk ve öğretmen" üçlüsünü ele aldık.

İkinci bölümde ise okul öncesi öğretmeni ve aynı zamanda vantrolog olan sevgili Büşra Doğru ile birlikteydik. "Çocukların dilinden en iyi çocuklar anlar." diyerek yaşıtlarına öğrenme arkadaşlığı yapan Bukle ile tanıştık. Büşra Öğretmen'e sınıfta eşlik eden, oyunlar oynayan, etkinliklere katılan Bukle'den "Sınıfta neler oluyor?" sorusunun cevabını dinledik.

225

Buluşmalar'ın 225'incisi 15 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Gül Bulut'u misafir ettik. Arkeolog, Müze Bilimci, Kültürel Miras Uzmanı, Yaratıcı Drama Lideri gibi renkli rollerin sahibi Gül Hanım ile "Müzeler Aracılığıyla Yaratıcı Öğrenmenin Geliştirilmesi" üzerine konuştuk. Günümüzde artık ‘Duvarsız Sınıf’ ve ‘Okula Alternatif Mekan’ olarak tanımlanan ve çocuk gelişimi ve eğitiminde büyük payı olan müzelerin öğrenim süreçlerine nasıl dahil edilebileceğini, bireylere fiziksel, duyuşsal, zihinsel, görsel ve sosyal etkileşimli bir müze yaşantısı ve birinci elden deneyim yaşayarak öğrenme ortamı sağlamanın yollarını irdeledik.

İkinci bölümde ise sevgili Başak Fındıkçıoğlu ile birlikte Sınıf Öğretmeni ve Yaratıcı Drama Lideri olarak uzun yıllardır yaptığı çalışmalar içerisinden müze ile ilişkili olan deneyimlerine odaklandık. "Sınıf dışı öğrenme ortamlarından müzede ne tür çalışmalar yapılır, hangi oyunlar oynanır, hangi malzemeler kullanılır? Müzeye gidilememe durumlarında müze kültürünü kazandırabilmek için neler yapılır?" sorularına cevaplar aradık.

224

Buluşmalar'ın 224'üncüsü 08 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Züleyha Ersingün'ü misafir ettik. "Dezavantajlı Çocuklar ve Edebiyat" başlığı altında, kendi bilincimizden çıkıp başka bir insanın, varlığın, çağın veya başka bir kültürün bilincine bizi götüren edebiyatı ve bunun ne işe yaradığını irdeledik. Hayata hikâyeler duyarak, okyanusları aştığını, ejderhalarla savaştığını hayal ederek başlayamayan çocukları ve onlar için neler yapabileceğimizi konuştuk.

İkinci bölümde ise Kitap Okuyan Çocuklar projesinin koordinatörü sevgili Esra R. Akçay-Duff ile birlikte "Çocuklar, ilkokula başlayınca mı okur-yazar olurlar? Yoksa okur-yazar olmak bir kültür işi mi? Bebeklikten gelen süreçte çocuklara yaratıcı kitap okumaları nasıl yaparız, okuma kültürü nasıl oluşturulur ve de her mahallede bir Oyun Kitaplığı olsa nasıl bir toplum oluruz?" soruları üzerine odaklandık.

223.jpg

Buluşmalar'ın 223'üncüsü 01 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Türkiye'de eğitim, öğrenci, gençler denilince akla ilk gelen gazeteci olan sevgili Abbas Güçlü'yü misafir ettik.
Otuz yılı aşkın süredir Milliyet'te yazan ve gazetenin eğitim editörlüğünü yapan
Abbas Güçlü, Halkın Gündemi, Karne, Sonsuz Yarış, Pozitif Eğitim gibi uzun soluklu eğitim programlarını hazırladı ve sundu. Ancak birçoğumuz onu, belki de en çok kendisiyle özdeşleşen "Abbas Güçlü ile Genç Bakış" programı ile tanıyoruz.
Bu kadar uzun yıllardır takip ettiği ve kendine mesele edindiği eğitimi konuşmak için sevgili Abbas Güçlü ile olan buluşmamızı youtube'dan izleyebilirsiniz.

222 ok.jpg

Buluşmalar'ın 222'incisi 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Sosyal güçlendirme için spor ve beden hareketi olan BoMoVu'yu misafir ettik.
BoMoVu, “herkes için bedensel özerklik” şiarıyla yola çıkmış, bedensel haklar alanında aktivizm yapan, herkese açık hareket alanları yaratmayı amaçlayan, başka inisiyatiflerle birlikte güçlenmeyi hedefleyen bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalar yapıyor.

BoMoVu’nun kurulma hikayesinin yanı sıra, öğretmenlerle iş birliği yaptığı “Irkçılık Karşıtı Pedagoji” ve “Hareket Okulda” projelerinin hangi ihtiyaçlarla ortaya çıktıkları ve hali hazırdaki süreçleri üzerinde durduk.

201

Buluşmalar'ın 221'incisi 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Pınar Ayaz Koçer'i misafir ettik. Cevdet İnci Eğitim Vakfı'nda yönetici olarak sorumluluk alan Pınar Hanım ile İnci Vakfı Gezici Kütüphane projesini ve öğrencilerin hayatlarına dokunuşlarını konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Sultan iliş Bedelcigil ile birlikteydik. Aile büyüklerinden dinleyerek derlediği masallardan oluşan beş kitabı da olan Sultan Öğretmen'in yurt içi ve dışında 25 yıldan fazla yaptığı öğretmenlik hayatını ve masallar özelindeki deneyimlerini dinledik.

200.jpg

7.Sezonumuz Başladı!
Buluşmalar'ın 220'ncisi 10 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

2015 yılından bu yana yaşam boyu öğrenmeyi kendine ilke edinmiş eğitimcilerle yüzlerce etkinlikte binlerce konu ve konuk ağırladık. Dopdolu yüzden fazla etkinliği içeren 7. sezonumuz başladı.

Uzun yıllardır eğitimin neredeyse her alanında yaptığı çalışmalarla öncü olan ve yol gösteren hocamız Kayhan Karlı ile yeni sezonumuza "merhaba" diyecek olmanın heyecanını taşıdık.

Her gün hızla artan değişimin yanında covid19 salgının değişime zorladığı dünya toplumlarının eğitim sistemiyle boğuşma ve kafa karışıklığını sorguladık.

6. Sezon

(2020-2021 Dönemi)

ogretmen kulubu final.jpg

6. Sezon Finali 25 Haziran 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

2015 yılından bu yana yüzlerce etkinlikte binlerce eğitimi kendine mesele edinmiş kişi ve kurum ile buluştuk. Sayılamayacak kadar çok anı biriktirdik.

6. sezon boyunca her ayın son çarşamba günü ülkenin her yerinden Öğretmen Sohbetleri'nde ağırladığımız toplam on öğretmenimizi Buluşmalar'ın 219.'uncusunda "
Umut Veren Öğretmenler" paneli ile bir araya getirdik.

218

Buluşmalar'ın 218.'si 18 Haziran 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Bahar Ergin Faat'ı misafir ettik. Flipped Learning (ters-yüz eğitim) üzerine konuştuk. Ders tasarımının nasıl yapılacağını ve dikkat edilmesi gereken noktaları İzmir Özel Türk Koleji Akademik Direktörü Bahar Hanım'dan dinledik.

İkinci bölümde ise sevgili Uzm. Ped. Sibel Çetingöz ile birlikteydik. “İnformel eğitim ne anlama geliyor, eğitim alanındaki yeri ve işlevi ne?" sorularına yanıt aradık. Türkiye’de informel eğitim alanının başlıca aktörlerinden biri olan çocukistanbul’un yolculuğuna ortak olacak, kurucu ortağı ve eğitim koordinatörü Sibel Çetingöz’ü daha yakından tanıdık.

217

Buluşmalar'ın 217.'si 11 Haziran 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Özge Lokmanhekim'i misafir ettik. Çalışmalarını pek sevdiğimiz ve bu yıl bir de Açık Atölye'de misafir ettiğimiz Özge Lokmanhekim yeniden bizlerleydi. "Çocukların kitapla bağ kurmasını ve okumayı sevmesini sağlamak için hangi kitapları önerebiliriz?, İyi kitaplara nasıl ulaşabiliriz?, Sesli ve dijital kitap kaynakları hangileri?" sorularına cevaplar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili Berrak İdiman ile birlikte farklı sınıf seviyelerindeki çocuk edebiyatı ürünlerini, eleştirel düşünme, sorgulama, problem çözme ve akıl yürütme becerilerini geliştirmek için kullanma yöntemlerini "Çocuklarla Felsefe" pedagojisi bağlamında ele aldık.

216

Buluşmalar'ın 216.'sı 4 Haziran 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Merve Yavuzdemir'i misafir ettik. Kütüphaneleri, dört duvar arası ve içinde kitaplar olan mekanlar olarak düşünüyorsanız, gelin kütüphaneleri bir de Kütüp-Anne Platformu kurucusu olan Merve Hanım'dan dinleme fırsatını yakaladık. Kütüphaneler, ödünç alma mekanlarından öğrenme mekanlarına doğru bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümün odağında ise başta çocuk ve gençlik hizmetleri yer alıyor. Ülkemizde ve dünyada yaşanan kütüphane rönesansını birlikte keşfettik.

İkinci bölümde ise sevgili Sevinç Yağan ile birlikteydik. Kitaplarla buluşurken aynı zamanda oyun oynayan, eğlenen, isterse uyuyan çocukların olduğu bir kütüphane olan İzmir Urla İlçe Halk Kütüphanesi'ndeki deneyimlerini dinledik. Bazen dört duvar arasında bazen de ormanda, itfaiyede, plajda olduk.

215

Buluşmalar'ın 215.'si 28 Mayıs 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Ceyda Özdemir ile birlikteydik. Lewis Deep Democracy, grupların ortak bir bilinçleri olduğunu söyler. Bu ortak bilincin aynı bir buzdağı gibi, bir görünen bir de görünmeyen kısmı vardır. Görünmeyeni ne kadar daha görünür hale getirirsek o grup potansiyeline, bilgeliğine, verimliliğine o kadar yaklaşır. Bu buluşmada Lewis Deep Democracy yöntemlerini kullanarak bir öğretmenin sınıfı nasıl daha katılımcı bir hale getirebileceğine göz attık.

İkinci bölümde ise sevgili Çiğdem Dengiz öğretmenimizi misafir ettik. "Köy enstitüsü ruhuyla çalışır, yaparım yaşarım öğrenirim. Hayatta her şeyin zor olduğunu ama imkansız olmadığını bilirim. Okulun dört duvar olmadığını ve öğrenmede yaş, yer ,sınır olmadığını bilirim. Ben her yolu deneyip öğrenirim." diyen Çiğdem öğretmenimizi daha yakından tanıdık. 

214.jpg

Buluşmalar'ın 214.'sü 21 Mayıs 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili öğretmenimiz Prof. Dr. Ali Nesin ile birlikteydik. Ali Nesin öğretmenimiz ile odağa matematiği alsak da sanattan felsefeye hayata dair birçok noktaya dokunduğumuz içinde bolca mesaj içeren bir sohbet gerçekleştirdik.

İkinci bölümde ise sevgili Gülşen Manisalı'yı misafir ettik. Hem bir matematik öğretmeni hem de bir çocuk kitapları yazarı olan Gülşen öğretmenimizden kişisel deneyimlerini ve yolculuk hikayelerini dinledik. 

İlgili herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan buluşmalarımız Zoom üzerinden düzenleniyor ve Youtube kanalımızdan canlı olarak yayınlanıyor.

213

Buluşmalar'ın 213.'sü 14 Mayıs 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Gizem Erkal ile birlikte olduk. Değişim Liderleri Derneği olarak "daha güçlü ve daha özgüvenli lider kadınlarla daha iyi bir toplum, ülke ve dünya yaratılabilir" inancıyla çıktıkları yolculuğu dinledik. Bu yolculuktaki "Kıvılcımlar Programı"nı ve etkisini, birer kıvılcım olarak programa başlayan genç kadınların nasıl ateşe dönüştüğünün hikayesine ortak olduk.

İkinci bölümde ise sevgili Gaye Hürcan'ı misafir ettik. Toplumumuzun ve dünyamızın ihtiyaç duyduğu pozitif değişimin, üniversiteli genç kadınların, güçlü birer kadın lidere dönüşmesiyle gerçekleşebileceğine olan inançları ve bu amaçla geliştirdikleri 8 aylık programın ayrıntılarını ve çıktılarını konuştuk.

212

Buluşmalar'ın 212.'si 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu tarafından desteklenen ve on kişilik bir ekibin ortak aklı ile tamamen sosyal gönüllü olarak hazırlanan Kıpırtı Çocuk Dergisi'ni misafir ettik.

Kıpırtı Çocuk'u ve dergiyi tasarlayan yayın kurulunu çok daha yakından tanıdık. Öğretmen ve ebeveynlerin Kıpırtı Çocuk'u daha etkin kullanması için geliştirilen "Kıpır Kıpır Etkinlikler"e göz attık.

Dijital araçlar ile uyumlu ve ortak bir aklın ürünü olan Kıpırtı Çocuk'un gelecek yol haritası için küçük bir çalıştay yaptık. Buluşma öncesinde derginin web sayfasını ve şimdiye kadar yayınlanmış iki sayısını incelemenizi mutlaka öneriyoruz. (www.kipirticocuk.com)

211

Buluşmalar'ın 211.'si 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Bager Akbay konuğumuzdu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures bölümünde eğitim alan son 10 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders veren Bager Akbay ile "Yapay Zekanın Sanatta Kullanılması"na odaklandık. Sanatçının kullandığı aletlerin karmaşıklaşmasının müellifliğe etkisi ve eseri üretmek yerine eseri üreten sistemin üretilmesinin sanata etkisi üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Zeynep Özdemir öğretmenimizi misafir ettik. "Yapay zekanın eğitimde kullanım alanları, yapay zeka öğrencilere neden öğretilmeli ve nasıl öğretilir?" sorularına cevaplar aradık. Örnek platformların birkaçını tanıdık.

210

Buluşmalar'ın 210.'su 23 Nisan 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Bu özel ve güzel güne pek yaraşır konu ve konuklarımız vardı :)

İlk bölümde "Patik'le Başla Kitap'la Yaşa" projesinin uygulama liderlerinden sevgili Kader Duman öğretmenimiz ile birlikte olduk. “PATİK” tersten “KİTAP” diye okunur. Patik, bebeğin ayağını ısıtırken kitap, bebeğin duygu ülkesini yani yüreğini ısıtır. Bu nedenledir ki; bebeğin patik giyme zamanı geldiğinde ona kitap da okunma zamanı da gelmiştir fikri üzerine temellenen bu projenin akademik koordinatörlüğünü Prof. Dr. Belma Tuğrul, Dr. Nihan Feyman Gök ve Dr. Işıl Taş yapıyor.

İkinci bölümde ise Pekmez Şarkı Atölyesi'nden sevgili Saliha, İlkay, Seher ve Seçkin öğretmenlerimizi misafir ettik. Yıllardır birlikte üretmekten keyif alan dört okul öncesi öğretmeni, geleceği renklendirecek tüm çocuklarla buluşması, onların dansındaki ritim, masallarındaki kahraman olsun diye hayaller kurdular, şarkılar yazdılar ve bestelediler. 

209

Buluşmalar'ın 209.'su 16 Nisan 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Dilge Güney yepyeni bir paylaşımla bizlerleydi. Yeni nesil çocuk ve genç okurların bilim kurguya olan ilgisi, bu türün nesiller üzerindeki etkisi ve Hopi Kızılderililerinin mitleri üzerinden ilk insanlardan bu yana bilim kurgu hakkında konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili
Şaylan Yılmaz'a "Athenalar nereye yürüyor?" sorusunu sorduk. Uzunca zamandır yoga ve farkındalık alanında çalışmalar yapan ve tam bir doğa aşığı olan Şaylan Yılmaz'ın eşliğinde içsel doğalarıyla bağlarını tazelemek için birbirlerinden güç alarak doğada özgürce yürüyen kadınların projesini yakından tanıdık.

208

Buluşmalar'ın 208.'si 9 Nisan 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Özge Bahar Sunar konuğumuzdu. Pek çok sevdiğimiz çocuk kitabının yazarı ile düşünsel olarak başlayan yazma sürecinin kelimelerle buluşmasına, yayınevi seçiminden, çizer ve editörle çalışmaya kadar geniş bir yelpazede yazarlık deneyimlerini konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Duygu Aydın Gönül ile "Yetişkinler için Çocuk Edebiyatı" üzerine odaklandık. Bir Türkçe öğretmeni ve çocuk edebiyatı alanında doktora çalışmasına devam eden Duygun Hanım ile "Yetişkinler çocuk edebiyatıyla neden tanışmalılar? Çocuk edebiyatı birden fazla kitleye hitap edebilir mi?"  sorularına yanıt aradık.

207.jpeg

Buluşmalar'ın 207.'si 2 Nisan 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili İlkay Holt İngiltere'den buluşmamıza konuk oldu. İlkay Hanım bizlere eğitim materyali oluşturmak ve kaynak bulmak konusunda telif haklarından kaynaklı kısıtları, açık eğitim prensiplerini, kaynakların yasal kullanımı ve paylaşımı için Creative Commons açık lisanslarının nasıl kullanıldığını anlattı.
 

İkinci bölümde ise sevgili Ayşegül Aksaçlıoğlu ile "Akademik Dürüstlük" üzerine odaklandık. Akademik dürüstlüğün felsefesini ve İDV Özel Bilkent Lisesi'ndeki uygulamalar ile yaşadığı deneyimleri konuştuk.

206

Buluşmalar'ın 206.'si 26 Mart 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Erk Bilgiç ile birlikteydik. "Teoriden Pratiğe Tiyatro Yönetmenliği" başlığı altında "Yönetmenin estetik anlayışı, sanat alanları üzerindeki hakimiyeti nasıl olmalıdır? Herkes yönetmen olabilir mi? Yönetici olmak ve yönetmen olmak arasındaki benzerlik var mıdır? Sahneleme aşamasında tasarım - planlama - uygulama süreçleri nasıl yönetilmektedir?" sorularına yanıtlar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili
Zeynep Nutku ile "Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu"na odaklandık. "Çocuk tiyatrosu nasıl olmalı? Pedagojik olarak nasıl bakmalıyız? Oyun seçimleri nasıl olur? Maalesef ülkemizde örneği olmayan gençlik tiyatrolarının önemi nedir, nasıl çalışmalar yapılabilir?" soruları üzerinden gittik.

205

Buluşmalar'ın 205.'si 19 Mart 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Cemil Sobacı ile birlikteydik. Sanat, etkinlik ve teknoloji ile güçlendirilmiş, yeni nesil sosyal kütüphanelerin en güzel örneklerinden olan Nöbetçi Kütüphane'yi ve okuma kültürüne olan etkilerini konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili
Hale Tuba Yılmaz ile "Çevrimiçi Lise Toplulukları" başlığı altında pandemi dönemi ile beraber artan topluluklar içerisinden lise öğrencilerini hedef alanların neler yaptıklarına odaklandık. Bunlardan biri olan Dersimiz Dünya topluluğunu da daha yakından tanımış olduk.

204

Buluşmalar'ın 204.'sü 12 Mart 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Emine Durmuş ile birlikteydik. Öğretmenlik macerası sırasında tanıştığı Hayal Gücü Merkezi'ne odaklandık. Hayal nedir, gücünü nasıl besler, üretime nasıl geçer gibi soruların peşine düştük.

İkinci bölümde ise sevgili
İrem Akdağ ile "Ezberbozan Eğitim"i konuştuk. Doğa temelli eğitim nedir, nasıl yapılır, uygulama deneyimleri ile konuya çocukların gözünden yaklaştık.

203

Buluşmalar'ın 203.'sü 5 Mart 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Lider Hepgenç ile birlikteydik. Bambaşka bir meslek ile başlayan serüveni ve ardından drama eğitimi, müze, kitabevi ve doğa eğitimleri… En sonunda da yazarlık… "Sonradan Öğretmen" başlığı altında Lider'i çok daha yakından tanıdık.

İkinci bölümde ise sevgili
Sevda Mustafaoğlu ile "Bir Öğretmenin Kitap Yolculuğu"na çıktık. "Bir öğretmen olarak bir çocuk kitabevi açma kararı nasıl oluştu? Çocuk kitapları seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli? Kitap öğretmen için sadece bir kitap mı yoksa bir eğitim materyali mi?" gibi sorulara odaklandık.

202

Buluşmalar'ın 202.'si 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Hazal Acar konuğumuzdu. İnsan kaynaklı iklim değişikliğini durdurmak için gerekli politikaların uygulanması, biyoçeşitliliğin bozulmaması, ekolojik dengenin korunması, ekonomik faaliyetlerin ekolojik dengenin korunmasını amaçlayan bir bakış açısıyla çalışmalar yapan Ekosfer Derneği'ni konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Zeynep Gülçin Altun bizlere bugüne kadarki doğada öğrenme eğitmenliği deneyimlerini, bu yoldaki macerasını ve doğada eğitim uygulamalarını anlattı. Çalıştığı doğasever öğretmenler için tasarladığı "Benim Ağacım" programını, içindeki etkinlikleri ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bizlerle paylaştı.

201

Buluşmalar'ın 201.'si 19 Şubat 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Macide Işık öğretmenimiz konuğumuzdu. Permakültür bilimi ile gelecek nesillere, tüm canlıları da kapsayacak yaşanabilir bir dünya kalabilmesi için bilinç ve farkındalık oluşturmak, başta çocukların doğayla uyumlu ve doğaya karşı olmadan, doğayla birlikte hareket eden nesiller yetiştirmenin ilk adımlarının temelini atmak için her kademedeki okullar için uygulanabilir çalışmalar üzerine konuştuk.
İkinci bölümde ise sevgili
Mustafa Çetin öğretmenimizi misafir ettik. Yeşil orman okulu olarak anaokullarının bahçe peyzajını geliştirmeye yönelik çok farklı disiplinde uzmanlarla beraber hazırladıkları kitabı ve bu alandaki önemli deneyimlerini dinledik.

200

Buluşmalar'ın 200.'sü 12 Şubat 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde sevgili Ayşe Zehra San öğretmenimiz ile branşlar arası iş birliği yapmanın değeri üzerine odaklandık. Ayşe Zehra öğretmenimizin deneyimleri üzerinden giderek iş birliği yapmanın öğretmenin kendisini, başka öğretmenleri ve çalışma alanlarını, en çok da öğrencilerini keşfetmesinin hikayesini dinleydik.
İkinci bölümde ise sevgili
Tuğçe Şimşek öğretmenimizi misafir ettik. Sosyal dünyada TUDU Öğretmen olarak bilinen Tuğçe öğretmenimiz ile yaratıcı drama tekniklerinden olan müzik dramayı yaşadık. Birçok oyun, oluşum ve değerlendirmelerimizi paylaştık, şarkılarımızı uydurarak eğitim içeriklerimizde bu eğlenceli yöntemi nasıl kullanabileceğimizi deneyimledik.

199

Buluşmalar'ın 199.'su 5 Şubat 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde Uzman Psikolog Özgün Ergin ile birlikte olacağız. İçinde bulunduğumuz sürecin şimdiye ve sonrasına etkilerinden bahsettik. Maskeden Önce (MÖ) ve Maskeden Sonra (MS) değişenler, hiç değişmeyecekler, eğitime, teknolojiye ve insana psikolojik bir çerçeve çizdik.

İkinci bölümde ise
Hasan Ersoy öğretmenimizi misafir ettik. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak kitap ve okuma becerileri temalı yürüttüğü özgün ve nitelikli projelerini bizlerle paylaştı.​

198

Buluşmalar'ın 198.'si 29 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde Köy Okullarına Müzik ve Sanal Orman gibi projelerin mimarı, genç yaşına rağmen birçok önemli başarıya imza atmayı başarmış sevgili Sera Çamaş ile birlikteydik. Sera, uzun zamandır İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı piyano bölümü öğrencisi ve ulusal basında daha şimdiden genç kadın girişimci olarak Müzik Perisi ilan edildi bile.

İkinci bölümde ise Sera'nın Köy Okullarına Müzik projesine öğrencileri ile birlikte katılan Işıl ve Osman öğretmenlerimizi misafir ettik. Yaşadıkları bölgenin imkanları dahilinde yaptıkları çalışmaları, hedeflerini ve uygulamalarını konuştuk.

197

Buluşmalar'ın 197.'si 22 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde Robert Kolej Toplum Hizmeti Programı (CIP) Koordinatörü Elif Sönmez ile birlikte olacağız. Kariyer yolculuğunu dinleyecek, toplum hizmeti kavramı, kazanımları, okulda uyguladıkları toplum hizmeti modeli, projeler ve diğer okullarda uygulama için öneriler üzerine odaklandık.

İkinci bölümde ise Şanlıurfa'da öğretmenlik yapan Yusuf Karaduman ile buluşacağız. "Atık Kartonlardan Kitaplık Projesi" özelinde Yusuf Öğretmenimizi tanıyacak, bu projenin nasıl geliştiğini, kimlerle üretildiğini, kullanılan malzemeleri, öğrenci ve öğretmen katkılarını, proje sürecini, sonuçlarını, yansımalarını konuştuk.

196

Buluşmalar'ın 196.'sı 15 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde Toy Gençlik Derneği'nden Çağlar Yenilmez ile "Genç kimdir? Öğrenme dediğimiz şey sadece okulda mı gerçekleşir? Deneyimsel öğrenme ve yaygın eğitim ile başka bir öğrenme mümkün mü?" gibi sorulara deneyimlerimiz üzerinden birlikte yanıtlar aradık.
İkinci bölümde ise "
özel yeteneklilerin öğretmeni olmak" başlığı ile Çiğdem Akkanat öğretmenimizi misafir ettik. Özel yeteneklilerin eğitimi ile ilgili kurumların sayısı arttıkça, bu kurumlarda gerçekleştirilen öğretim faaliyetlerine ilişkin bu alana ilgi duyan öğretmenlerin ve çocuğu bu kurumlara başvuruda bulunan velilerin aklında oluşan soru işaretlerini irdeledik.

195

Buluşmalar'ın 195.'si 8 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde ÇocukUs Gelişim Merkezi'nden psikolog Simge Tekin konuğumuz oldu. Yapılandırılmış oyunlardan giriş yapıp çocuk merkezli oyun adında çok iyileştirici ve işe yarar teknikler üzerine konuştuk.
İkinci bölümde ise ülkemizin en doğusundan en batısına uzanan öğretmenlik deneyimleri ile
Rabiye Kılınçarslan öğretmenimizi ağırladık ve sınıf dışı öğrenme ortamları alanındaki deneyimlerini dinledik.

194

Buluşmalar'ın 194.'sü 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Zor geçen bir yılın ardından yeni yıla çok sevdiğimiz bir alan olan çocuk ve gençlik edebiyatından yine çok sevdiğimiz insanlarla bir giriş yapmak istedik.
Nasıl başlarsa öyle gider diye umuyoruz :)
Sevgili
Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlenen Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı programını tamamlayan katılımcılardan gönüllü olanların kurduğu Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun ilk derlemesi: Ah Korona Vah Korona Öyküleri.
Bu derlemeye katkı koyan 20 yazar, yayıncısı Yakın Çocuk'tan Levent Salıcı ve derleyen Nevzat Süer Sezgin bizimle birlikteydi.
Ah Korona Vah Korona Öyküleri ve Eksi 18 Edebiyat Topluluğu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz:
 eksi18edebiyat.org

193

Buluşmalar'ın 193.'sü 25 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, Uşakizade Köşkü müze müdürü sevgili Cemal Gürel ile cumhuriyetin 97. yıldönümünden Atatürk'e baktık. Tarih içerisinde kısa bir yolculuk yapacak ve Mustafa'dan Kemal'e, Mustafa Kemal'den Atatürk'e bir insanın, askerin, devrimcinin, liderin hayatını birlikte inceledik.
İkinci bölümde ise sevgili
Gülnaz Çağlayan Atatürk'ü anlamak ve anlatmak için neler yapabiliriz, öğrencilerimizin akıllarında ve gönüllerindeki Atatürk nasıl olmalı üzerine küçük bir atölye yaptık.

192

Buluşmalar'ın 192.'si 18 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'de!

İlk bölümde, sevgili Filiz Güleç Kutlu'yu konuk ettik. "Yaşam Boyu Öğrenme" başlığı altında "Öğretmenlik mesleği yaşam boyu öğrenme anlayışı ile nasıl değişiyor? Öğretmenlerin mesleki değişimlerdeki rolü nasıl olacak?" sorularına cevaplar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili
Hatice Gizem Davulcu öğretmenimizi ağırladık.
Peyzaj mimarlığı ışığıyla
ekoloji öğretmenliği yolculuğu ve doğada oynanabilecek oyunlar hakkında fikir, bilgi ve deneyim paylaşımı yaptık.

191

Buluşmalar'ın 191.'si 11 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde, sevgili Ayfer Demirtaş ile travmaya yönelik tepkilerin ne olduğunu, psikolojik olarak sağlam insanların özelliklerini ve deprem travması ile birlikte depremi bir çocuğun gözünden anlattığı "Yeraltı Canavarı" kitabını neden yazdığını ve kitapla ilgili yapılabilecek etkinlikleri konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Sümeyra Ayık öğretmenimizi ağırladık.
"
Erken Yaş Gelişiminde Oyun" başlığı altında "Oyunun tanımı nedir, çocuğun oynaması neden gereklidir, çocuk oynayarak neyi nasıl öğrenir, erken yaş gelişim özelliklerine göre oyun türleri nelerdir, çocuklarla oynarken nelere dikkat edilmeli?" sorularına deneyimleriyle yanıtlar aradık. 

190

Buluşmalar'ın 190.'sı 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, "Bir Bavul Kitap Söyleşisi (Nitelikli Çocuk Edebiyatı Ölçütleri)" başlığı etrafında sevgili Murat Moroğlu ile birlikteydik. Edebiyat ve drama öğretmenliğinin yanı sıra yazar kimliği de olan Murat öğretmenimiz ile nitelikli çocuk edebiyatı nedir, özellikleri nelerdir, kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevaplar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili Gülizar Kısa öğretmenimizi ağırladık. Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda Amerika'da çalışmalar yapan Gülizar öğretmenimiz ile "Yine mi 5N1K! Evet, ama nasıl?" dedik.

189

Buluşmalar'ın 189.'su 27 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde, "Rengini Bul, Gizli Kalmasın!" başlığı etrafında çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğimiz yesilcocuk.com sitesinin yöneticisi ve karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunan sevgili Aslı Dede ile birlikteydik.
İkinci bölümde ise sevgili
Çelebi Kalkan öğretmenimizi ağırladık. Kaçıranlar için kayıt videomuz youtube'da.

188

Buluşmalar'ın 188.'si 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, çocuk ve gençlik edebiyatı denildiğince ilk akla gelen bloglardan biri olan Bir Dolap Kitap'ın dünya tatlısı tasarımcıları sevgili Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya'yı misafir edeceğiz. "Herkes kitap okumak zorunda mı?" sorusu etrafında sohbetimizi gerçekleştirdik.

İkinci bölümde ise sevgili
Semra Işık öğretmeni ağırlayacağız. Felsefe alanında çalışan Semra Öğretmen'in kitaplar ve felsefe odağında yaptığı uygulamaları ve deneyimlerini dinledik.

187

Buluşmalar'ın 187.'si 13 Kasım 2020 Cuma günüydü.

İlk bölümde, LEGO® Education Akademi Eğitmeni sevgili Sera Yöndem ile birlikteydik. LEGO® tuğlalarının çocuklar üzerindeki olağanüstü etkisini ve gücünü keşfettikten sonra yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesine bağlı, farklı temalarla ilgili geliştirdiği içerikleri, okul öncesi çocukları ile bizzat uygulama fırsatı bulan Sera Yöndem'in deneyimlerini dinledik.

İkinci bölümde ise sevgili Melis ve Nur öğretmenlerimizi misafir ettik. Lego Education uygulamalarının okul öncesi öğrenciler adına gözlemledikleri yararları, yaşadıkları olumlu ve  olumsuz deneyimleri ve farklı uygulamalarını paylaştılar.

186

Buluşmalarımız'ın 186.'sı 23 Ekim 2020 Cuma günüydü.

Günün iki bölümü ve iki önemli konuğu vardı.

İlk bölümde, Coğrafya Eğitimi Derneği'nin yönetim kurulu başkanı sevgili Çağdaş Yüksel ile derneğin misyon ve vizyonundan hareketle eğitim süreçlerinde sivil toplum girişimlerinin etkileri üzerine paylaşımlarda bulundu.

İkinci bölümde ise sevgili Gürhan Candan öğretmenimizin öğrencileri ile gerçekleştirdiği deneyime dayalı, doğa temelli eğitim, fotosafari ve oryantiring uygulamaları gibi saha çalışması örneklerini dinledik.

185
184

Buluşmalarımız'ın 185.'si 16 Ekim 2020 Cuma günüydü!

İlk bölüm konuğumuz Londra'dan Uzman Psikolojik Danışman ve Psikoterapist Vedat Yalçınöz'dü. Zor koşullara karşın kişinin bu olumsuz koşulların üstesinden gelebilme yeteneği yani "Psikolojik Sağlamlık" üzerine konuştuk.İkinci bölüm konuğumuz mühendis, sanatçı, girişimci, eğitmen gibi çeşitli ve renkli rollere sahip sevgili Sinan Kadife idi. Eğitmensiz eğitim araçları üzerine bir dolu deneyim sahibi olmuş Sinan ile "Mokoros Takvimi" (www.mokoros.com) üzerine sohbettik. 

Buluşmalarımız'ın 184.'sü 9 Ekim 2020 Cuma günüydü!​

Günün iki bölümü ve edebiyat dolu bir içeriği vardı.
İlk bölümde, çocuk edebiyatının en renkli yazarlarından biri olan sevgili
Tülin Kozikoğlu'nu ağırladık. 10 yıllık yazarlık geçmişinde onlarca kitap ve binlerce deneyim biriktiren Tülin Hanım ile yaratıcı yazı üzerine odaklandık.
İkinci bölümde ise sevgili
Fatma Akpınar öğretmenimiz ile kitapların nasıl birer oyun ve etkinlik aracına dönüşebildiğini, yaptığı çalışmaları ve deneyimlerini konuştuk. 

183
182
181

Buluşmalarımız'ın 183.'si 2 Ekim 2020 Cuma günüydü!

Günün iki bölümü ve üç güzel konuğu vardı.
İlk bölümde, çocuk edebiyatının birçok özelliği ile fark yaratan yayınevlerinden biri olan Yeşil Dinozor ailesinden genel yayın yönetmeni sevgili
İlkay Marangoz ve çok yetenekli yazarı Gönül Simpson'u ağırladık. İlkay Marangoz ile yayınevinin hikayesini, çizgilerini ve hassas noktalarını konuşurken Gönül Simpson ile eğitimin her anında ve alanında iyi bir hikaye anlatıcısı olmak üzerine odaklandık.
İkinci bölümde ise sevgili
Şükran Evirgen öğretmenimiz ile doğa temelli yaptığı enfes çalışmaları ve deneyimlerini konuştuk. 

Buluşmalarımız'ın 182.'si 25 Eylül 2020 Cuma günüydü!

Günün iki bölümü ve üç güzel konuğu vardı.

İlk bölümde, "öğrenmek eğlencelidir’" diyerek çocuk, genç, yetişkin, herkesin oynama ve keyifle öğrenme hakkı olduğunu savunan ve savunduğu değerleri, öğrenmeyi kolay ve keyifli hale getiren oyunlar ve yenilikçi öğrenme programları tasarlayarak ortaya koyan "Öğrenme Tasarımları" ailesinden sevgili Tuğba Çanşalı'yı misafir ettik. 

İkinci bölümde ise önce Gazi Öğretmenimiz ile “İşte Oyun" adlı oyun tabanlı öğrenme uygulamaları için geliştirdikleri içerikleri ve öğretmen eğitimlerini, sonrasında Yağmur Öğretmenimiz ile "Storybird" uygulaması ile hikayeleştirme yaptıkları yaratıcı yazma çalışmalarını ve deneyimlerini konuştuk. 

Buluşmalarımız'ın 181.'si 18 Eylül 2020 Cuma günüydü.

Günün ilk konuğu hepimizin bildiği çok tatlı ve özel bir isim. Düşyeri'nin kurucu ve aynı zamanda Düş İşleri Bakanı, hepimizin tanıdığı Pepee'nin yaratıcısı sevgili Ayşe Şule Bilgiç idi. 

İkinci bölümde ise İstanbul'dan sevgili öğretmenimiz Nilgün Karadağ bizimle. Eğitimin olmazsa olmazı veliler ile yaptığı çalışmalarda biriktirdiği deneyimleri dinledik.

Umut dolu bir akşam yaşadık.

Vol 180

6. sezonumuz Buluşmalar'ın 180.'si ile 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı.

Çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz öğretmenimiz Dr. Tülay Üstündağ'ı misafir ettik. Yaratıcı Drama Öğretmenimin Günlüğü, Yaratıcılığa Yolculuk, Şişman Kız Tombul Teyze gibi başucu kitapların yazarı, Elma Yayınevi ve İzgören Akademi'nin danışmanlarından olan sevgili Tülay Öğretmenimiz ile "Yüreğimde Taşıdığım Bahçe: Öğretmenlerim!" üzerine konuştuk.

Tadına doyabildik mi? Asla. Tek cümle ile özetlemek gerekirsek "eğitim fakültelerinde bir yıl boyunca çalışılabilecek bir ders niteliğinde bir saat yaşadık."

Kaçıranlar için buluşmamızın Youtube bağlantısı burada. Dönüp dönüp izleyeceğimiz bir anı olarak hafızamızda yerini aldı.

5. Sezon

(2019-2020 Dönemi)