Buluşmalar

2015 yılından bu yana her cuma akşamı 20.00 - 22.00 saatleri arasında bir araya geldiğimiz, alanında deneyim biriktirmiş kişi ve kurumları misafir ettiğimiz, sınıf ve sınıf dışı ortamlarda öğrenci, veli ve meslektaşları ile yaptığı çalışmaları dinlemek için eğitimcilerimizi ağırladığımız deneyim paylaşım akşamlarımızdır.

İlgili herkesin katılımına açık olan buluşmalar, Zoom üzerinden gerçekleşiyor ve Youtube'tan canlı yayınlanıyor. Sonrasında tüm içerikler Youtube kanalımızda yerini alıyor.

 

Buluşmalar'ın 195.'si 8 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde ÇocukUs Gelişim Merkezi'nden psikolog Simge Tekin konuğumuz oldu. Yapılandırılmış oyunlardan giriş yapıp çocuk merkezli oyun adında çok iyileştirici ve işe yarar teknikler üzerine konuştuk.
İkinci bölümde ise ülkemizin en doğusundan en batısına uzanan öğretmenlik deneyimleri ile
Rabiye Kılınçarslan öğretmenimizi ağırladık ve sınıf dışı öğrenme ortamları alanındaki deneyimlerini dinledik.

Buluşmalar'ın 194.'sü 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Zor geçen bir yılın ardından yeni yıla çok sevdiğimiz bir alan olan çocuk ve gençlik edebiyatından yine çok sevdiğimiz insanlarla bir giriş yapmak istedik.
Nasıl başlarsa öyle gider diye umuyoruz :)
Sevgili
Nevzat Süer Sezgin rehberliğinde düzenlenen Yetişkinler için Çocuk ve Gençlik Edebiyatı programını tamamlayan katılımcılardan gönüllü olanların kurduğu Eksi 18 Edebiyat Topluluğu'nun ilk derlemesi: Ah Korona Vah Korona Öyküleri.
Bu derlemeye katkı koyan 20 yazar, yayıncısı Yakın Çocuk'tan Levent Salıcı ve derleyen Nevzat Süer Sezgin bizimle birlikteydi.
Ah Korona Vah Korona Öyküleri ve Eksi 18 Edebiyat Topluluğu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz:
 eksi18edebiyat.org

Buluşmalar'ın 193.'sü 25 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, Uşakizade Köşkü müze müdürü sevgili Cemal Gürel ile cumhuriyetin 97. yıldönümünden Atatürk'e baktık. Tarih içerisinde kısa bir yolculuk yapacak ve Mustafa'dan Kemal'e, Mustafa Kemal'den Atatürk'e bir insanın, askerin, devrimcinin, liderin hayatını birlikte inceledik.

İkinci bölümde ise sevgili
Gülnaz Çağlayan Atatürk'ü anlamak ve anlatmak için neler yapabiliriz, öğrencilerimizin akıllarında ve gönüllerindeki Atatürk nasıl olmalı üzerine küçük bir atölye yaptık.

Buluşmalar'ın 192.'si 18 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'de!

İlk bölümde, sevgili Filiz Güleç Kutlu'yu konuk ettik. "Yaşam Boyu Öğrenme" başlığı altında "Öğretmenlik mesleği yaşam boyu öğrenme anlayışı ile nasıl değişiyor? Öğretmenlerin mesleki değişimlerdeki rolü nasıl olacak?" sorularına cevaplar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili
Hatice Gizem Davulcu öğretmenimizi ağırladık.
Peyzaj mimarlığı ışığıyla
ekoloji öğretmenliği yolculuğu ve doğada oynanabilecek oyunlar hakkında fikir, bilgi ve deneyim paylaşımı yaptık.

Buluşmalar'ın 191.'si 11 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde, sevgili Ayfer Demirtaş ile travmaya yönelik tepkilerin ne olduğunu, psikolojik olarak sağlam insanların özelliklerini ve deprem travması ile birlikte depremi bir çocuğun gözünden anlattığı "Yeraltı Canavarı" kitabını neden yazdığını ve kitapla ilgili yapılabilecek etkinlikleri konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Sümeyra Ayık öğretmenimizi ağırladık.
"
Erken Yaş Gelişiminde Oyun" başlığı altında "Oyunun tanımı nedir, çocuğun oynaması neden gereklidir, çocuk oynayarak neyi nasıl öğrenir, erken yaş gelişim özelliklerine göre oyun türleri nelerdir, çocuklarla oynarken nelere dikkat edilmeli?" sorularına deneyimleriyle yanıtlar aradık. 

Buluşmalar'ın 190.'sı 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, "Bir Bavul Kitap Söyleşisi (Nitelikli Çocuk Edebiyatı Ölçütleri)" başlığı etrafında sevgili Murat Moroğlu ile birlikteydik. Edebiyat ve drama öğretmenliğinin yanı sıra yazar kimliği de olan Murat öğretmenimiz ile nitelikli çocuk edebiyatı nedir, özellikleri nelerdir, kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevaplar aradık.

İkinci bölümde ise sevgili Gülizar Kısa öğretmenimizi ağırladık. Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda Amerika'da çalışmalar yapan Gülizar öğretmenimiz ile "Yine mi 5N1K! Evet, ama nasıl?" dedik.

Buluşmalar'ın 189.'su 27 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!
İlk bölümde, "Rengini Bul, Gizli Kalmasın!" başlığı etrafında çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğimiz yesilcocuk.com sitesinin yöneticisi ve karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunan sevgili Aslı Dede ile birlikteydik.
İkinci bölümde ise sevgili
Çelebi Kalkan öğretmenimizi ağırladık. Kaçıranlar için kayıt videomuz youtube'da.

Buluşmalar'ın 188.'si 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde, çocuk ve gençlik edebiyatı denildiğince ilk akla gelen bloglardan biri olan Bir Dolap Kitap'ın dünya tatlısı tasarımcıları sevgili Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya'yı misafir edeceğiz. "Herkes kitap okumak zorunda mı?" sorusu etrafında sohbetimizi gerçekleştirdik.

İkinci bölümde ise sevgili
Semra Işık öğretmeni ağırlayacağız. Felsefe alanında çalışan Semra Öğretmen'in kitaplar ve felsefe odağında yaptığı uygulamaları ve deneyimlerini dinledik.

Buluşmalar'ın 187.'si 13 Kasım 2020 Cuma günüydü.

İlk bölümde, LEGO® Education Akademi Eğitmeni sevgili Sera Yöndem ile birlikteydik. LEGO® tuğlalarının çocuklar üzerindeki olağanüstü etkisini ve gücünü keşfettikten sonra yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesine bağlı, farklı temalarla ilgili geliştirdiği içerikleri, okul öncesi çocukları ile bizzat uygulama fırsatı bulan Sera Yöndem'in deneyimlerini dinledik.

İkinci bölümde ise sevgili Melis ve Nur öğretmenlerimizi misafir ettik. Lego Education uygulamalarının okul öncesi öğrenciler adına gözlemledikleri yararları, yaşadıkları olumlu ve  olumsuz deneyimleri ve farklı uygulamalarını paylaştılar.

Buluşmalarımız'ın 186.'sı 23 Ekim 2020 Cuma günüydü.

Günün iki bölümü ve iki önemli konuğu vardı.

İlk bölümde, Coğrafya Eğitimi Derneği'nin yönetim kurulu başkanı sevgili Çağdaş Yüksel ile derneğin misyon ve vizyonundan hareketle eğitim süreçlerinde sivil toplum girişimlerinin etkileri üzerine paylaşımlarda bulundu.

İkinci bölümde ise sevgili Gürhan Candan öğretmenimizin öğrencileri ile gerçekleştirdiği deneyime dayalı, doğa temelli eğitim, fotosafari ve oryantiring uygulamaları gibi saha çalışması örneklerini dinledik.

Buluşmalarımız'ın 185.'si 16 Ekim 2020 Cuma günüydü!

İlk bölüm konuğumuz Londra'dan Uzman Psikolojik Danışman ve Psikoterapist Vedat Yalçınöz'dü. Zor koşullara karşın kişinin bu olumsuz koşulların üstesinden gelebilme yeteneği yani "Psikolojik Sağlamlık" üzerine konuştuk.İkinci bölüm konuğumuz mühendis, sanatçı, girişimci, eğitmen gibi çeşitli ve renkli rollere sahip sevgili Sinan Kadife idi. Eğitmensiz eğitim araçları üzerine bir dolu deneyim sahibi olmuş Sinan ile "Mokoros Takvimi" (www.mokoros.com) üzerine sohbettik. 

184

Buluşmalarımız'ın 184.'sü 9 Ekim 2020 Cuma günüydü!​

Günün iki bölümü ve edebiyat dolu bir içeriği vardı.
İlk bölümde, çocuk edebiyatının en renkli yazarlarından biri olan sevgili
Tülin Kozikoğlu'nu ağırladık. 10 yıllık yazarlık geçmişinde onlarca kitap ve binlerce deneyim biriktiren Tülin Hanım ile yaratıcı yazı üzerine odaklandık.
İkinci bölümde ise sevgili
Fatma Akpınar öğretmenimiz ile kitapların nasıl birer oyun ve etkinlik aracına dönüşebildiğini, yaptığı çalışmaları ve deneyimlerini konuştuk. 

183

Buluşmalarımız'ın 183.'si 2 Ekim 2020 Cuma günüydü!

Günün iki bölümü ve üç güzel konuğu vardı.
İlk bölümde, çocuk edebiyatının birçok özelliği ile fark yaratan yayınevlerinden biri olan Yeşil Dinozor ailesinden genel yayın yönetmeni sevgili
İlkay Marangoz ve çok yetenekli yazarı Gönül Simpson'u ağırladık. İlkay Marangoz ile yayınevinin hikayesini, çizgilerini ve hassas noktalarını konuşurken Gönül Simpson ile eğitimin her anında ve alanında iyi bir hikaye anlatıcısı olmak üzerine odaklandık.
İkinci bölümde ise sevgili
Şükran Evirgen öğretmenimiz ile doğa temelli yaptığı enfes çalışmaları ve deneyimlerini konuştuk. 

182

Buluşmalarımız'ın 182.'si 25 Eylül 2020 Cuma günüydü!

Günün iki bölümü ve üç güzel konuğu vardı.

İlk bölümde, "öğrenmek eğlencelidir’" diyerek çocuk, genç, yetişkin, herkesin oynama ve keyifle öğrenme hakkı olduğunu savunan ve savunduğu değerleri, öğrenmeyi kolay ve keyifli hale getiren oyunlar ve yenilikçi öğrenme programları tasarlayarak ortaya koyan "Öğrenme Tasarımları" ailesinden sevgili Tuğba Çanşalı'yı misafir ettik. 

İkinci bölümde ise önce Gazi Öğretmenimiz ile “İşte Oyun" adlı oyun tabanlı öğrenme uygulamaları için geliştirdikleri içerikleri ve öğretmen eğitimlerini, sonrasında Yağmur Öğretmenimiz ile "Storybird" uygulaması ile hikayeleştirme yaptıkları yaratıcı yazma çalışmalarını ve deneyimlerini konuştuk. 

181

Buluşmalarımız'ın 181.'si 18 Eylül 2020 Cuma günüydü.

Günün ilk konuğu hepimizin bildiği çok tatlı ve özel bir isim. Düşyeri'nin kurucu ve aynı zamanda Düş İşleri Bakanı, hepimizin tanıdığı Pepee'nin yaratıcısı sevgili Ayşe Şule Bilgiç idi. 

İkinci bölümde ise İstanbul'dan sevgili öğretmenimiz Nilgün Karadağ bizimle. Eğitimin olmazsa olmazı veliler ile yaptığı çalışmalarda biriktirdiği deneyimleri dinledik.

Umut dolu bir akşam yaşadık.

Vol 180

6. sezonumuz Buluşmalar'ın 180.'si ile 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı.

Çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz öğretmenimiz Dr. Tülay Üstündağ'ı misafir ettik. Yaratıcı Drama Öğretmenimin Günlüğü, Yaratıcılığa Yolculuk, Şişman Kız Tombul Teyze gibi başucu kitapların yazarı, Elma Yayınevi ve İzgören Akademi'nin danışmanlarından olan sevgili Tülay Öğretmenimiz ile "Yüreğimde Taşıdığım Bahçe: Öğretmenlerim!" üzerine konuştuk.

Tadına doyabildik mi? Asla. Tek cümle ile özetlemek gerekirsek "eğitim fakültelerinde bir yıl boyunca çalışılabilecek bir ders niteliğinde bir saat yaşadık."

Kaçıranlar için buluşmamızın Youtube bağlantısı burada. Dönüp dönüp izleyeceğimiz bir anı olarak hafızamızda yerini aldı.

Öğretmen Kulübü
2015 - 2021

İzmir, Türkiye

ogretmenkulubu@gmail.com

  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook