Buluşmalar

2015 yılından bu yana her cuma akşamı 20.00 - 22.00 saatleri arasında bir araya geldiğimiz, alanında deneyim biriktirmiş kişi ve kurumları misafir ettiğimiz, sınıf ve sınıf dışı ortamlarda öğrenci, veli ve meslektaşları ile yaptığı çalışmaları dinlemek için eğitimcilerimizi ağırladığımız deneyim paylaşım akşamlarımızdır.

İlgili herkesin katılımına açık olan buluşmalar, Zoom üzerinden gerçekleşiyor ve Youtube'tan canlı yayınlanıyor. Sonrasında tüm içerikler Youtube kanalımızda yerini alıyor.

 

Buluşmalar'ın 223'üncüsü 01 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Türkiye'de eğitim, öğrenci, gençler denilince akla ilk gelen gazeteci olan sevgili Abbas Güçlü'yü misafir ettik.
Otuz yılı aşkın süredir Milliyet'te yazan ve gazetenin eğitim editörlüğünü yapan
Abbas Güçlü, Halkın Gündemi, Karne, Sonsuz Yarış, Pozitif Eğitim gibi uzun soluklu eğitim programlarını hazırladı ve sundu. Ancak birçoğumuz onu, belki de en çok kendisiyle özdeşleşen "Abbas Güçlü ile Genç Bakış" programı ile tanıyoruz.
Bu kadar uzun yıllardır takip ettiği ve kendine mesele edindiği eğitimi konuşmak için sevgili Abbas Güçlü ile olan buluşmamızı youtube'dan izleyebilirsiniz.

Buluşmalar'ın 222'incisi 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

Sosyal güçlendirme için spor ve beden hareketi olan BoMoVu'yu misafir ettik.
BoMoVu, “herkes için bedensel özerklik” şiarıyla yola çıkmış, bedensel haklar alanında aktivizm yapan, herkese açık hareket alanları yaratmayı amaçlayan, başka inisiyatiflerle birlikte güçlenmeyi hedefleyen bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalar yapıyor.

BoMoVu’nun kurulma hikayesinin yanı sıra, öğretmenlerle iş birliği yaptığı “Irkçılık Karşıtı Pedagoji” ve “Hareket Okulda” projelerinin hangi ihtiyaçlarla ortaya çıktıkları ve hali hazırdaki süreçleri üzerinde durduk.

Buluşmalar'ın 221'incisi 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Pınar Ayaz Koçer'i misafir ettik. Cevdet İnci Eğitim Vakfı'nda yönetici olarak sorumluluk alan Pınar Hanım ile İnci Vakfı Gezici Kütüphane projesini ve öğrencilerin hayatlarına dokunuşlarını konuştuk.

İkinci bölümde ise sevgili Sultan iliş Bedelcigil ile birlikteydik. Aile büyüklerinden dinleyerek derlediği masallardan oluşan beş kitabı da olan Sultan Öğretmen'in yurt içi ve dışında 25 yıldan fazla yaptığı öğretmenlik hayatını ve masallar özelindeki deneyimlerini dinledik.

7.Sezonumuz Başladı!
Buluşmalar'ın 220'ncisi 10 Eylül 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

2015 yılından bu yana yaşam boyu öğrenmeyi kendine ilke edinmiş eğitimcilerle yüzlerce etkinlikte binlerce konu ve konuk ağırladık. Dopdolu yüzden fazla etkinliği içeren 7. sezonumuz başladı.

Uzun yıllardır eğitimin neredeyse her alanında yaptığı çalışmalarla öncü olan ve yol gösteren hocamız Kayhan Karlı ile yeni sezonumuza "merhaba" diyecek olmanın heyecanını taşıdık.

Her gün hızla artan değişimin yanında covid19 salgının değişime zorladığı dünya toplumlarının eğitim sistemiyle boğuşma ve kafa karışıklığını sorguladık.

Buluşmalar'ın 224'üncüsü 08 Ekim 2021 Cuma günü saat 20.00'deydi!

İlk bölümde sevgili Züleyha Ersingün'ü misafir ettik. "Dezavantajlı Çocuklar ve Edebiyat" başlığı altında, kendi bilincimizden çıkıp başka bir insanın, varlığın, çağın veya başka bir kültürün bilincine bizi götüren edebiyatı ve bunun ne işe yaradığını irdeledik. Hayata hikâyeler duyarak, okyanusları aştığını, ejderhalarla savaştığını hayal ederek başlayamayan çocukları ve onlar için neler yapabileceğimizi konuştuk.

İkinci bölümde ise Kitap Okuyan Çocuklar projesinin koordinatörü sevgili Esra R. Akçay-Duff ile birlikte "Çocuklar, ilkokula başlayınca mı okur-yazar olurlar? Yoksa okur-yazar olmak bir kültür işi mi? Bebeklikten gelen süreçte çocuklara yaratıcı kitap okumaları nasıl yaparız, okuma kültürü nasıl oluşturulur ve de her mahallede bir Oyun Kitaplığı olsa nasıl bir toplum oluruz?" soruları üzerine odaklandık.