İzmir

2015-2020

(5. Sezon)

Vol. 175, 29 Mayıs 2020 Cuma

Yine harika bir buluşma bizi bekliyor:

Konuğumuz, eleştirel düşünme, öğretmen, eğitim politikaları, ekolojik okuryazarlık ve sürdürülebilirlik, doğa eğitimleri konusunda çalışma ve araştırmaları olan ERG Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık.

İlk bölümde sevgili Burcu Meltem’i biraz daha yakından tanıyacağız. Öyküsünü ve deneyimlerini dinleyeceğiz.

İkinci bölümde ise yine Burcu Meltem’le doğa eğitimi üzerine keyifli bir uygulama gerçekleştireceğiz.

29 Mayıs 2020 Cuma günü 19.00 - 20.30 saatleri arasındaki buluşmamızı takip edebilmek için iki farklı yöntem var:

Zoom uygulaması üzerinden yayına interaktif bir şekilde katılabilirsiniz ya da eş zamanlı olarak etkinlik günü burada yayınlayacağımız youtube bağlantısından canlı olarak izleyebilirsiniz.

Zoom bağlantısı: https://zoom.us/j/93682464837

Meeting ID: 936 824 64 837

Vol. 174, 22 Mayıs 2020 Cuma günüydü.

Enfes bir buluşma geride kaldı: Tek konuk, iki konu!

Konuğumuz, okuma ve yazma becerileri konusunda yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplar ile ülkemizin en önemli isimlerinden biri: Nilay Yılmaz'dı.

İlk bölümde sevgili Nilay'ı biraz daha yakından tanıdık. "Yolda Olmak" başlığı ile yaşamındaki durakları, kavşakları, yol haritası ve yol arkadaşları üzerine konuştuk.

İkinci bölümde ise yaratıcı düşünme becerilerini temel alan yaratıcı yazma teknikleri ve yazma oyunları üzerine yaramazlık yaptık.

İyi ki varsın Nilay Yılmaz.

Buluşmanın canlı yayın kaydına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Haftaya vol. 175'te görüşmek üzere!

17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'ndayız.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi desteği ile düzenlenen 17. EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER KONFERANSI'na kabul aldık.

Ayrıntılı bilgi ve konferansa kayıt için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

www.egitimdeiyiornekler.org/

Çevrim içi Buluşmalarımızın Kayıtları

22 Mayıs 2020 / Nilay Yılmaz

15 Mayıs 2020 / Selin Mert Yanar ve Özlem Taş

8 Mayıs 2020 / Çiğdem Gündeş ve Ceren Demirci

1 Mayıs 2020 / Fatih Küçük ve Burçak Temel

24 Nisan 2020 / Mine Hanyalı ve Gülnaz Çağlayan

17 Nisan 2020 / İmren & Zeynep ve Ceki Hazan

10 Nisan 2020 / Müjde Tönbekici ve Gizem Dündar

3 Nisan 2020 / Sandra Pasensya ve Melis Yücel

27 Mart 2020 / Güzin Öztürk ve Şebnem Demir

Öğretmen Kulübü; yaşam boyu öğrenme merakı taşıyan eğitimcilerin mesleki ve kişisel deneyimlerini paylaşarak çoğalttıkları, farkındalık yaratan sosyal bir öğrenme ortamı ve organizasyonudur.

Beş yıl önceki ilk buluşmamızdan bugüne kadar 170'ten fazla buluşma gerçekleştirdik ve yüzlerce eğitimciyi ağırladık.

#Umutverenler

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile İzmir Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve 100. buluşma itibari ile her 5 haftada bir olan daha geniş katılımlı buluşmalardır.

Ana teması ise #umutverenler 'dir.

Deneyim

Zikzak Grup iş birliği ile İzmir Karşıyaka'da düzenlenen ve en fazla 30 kişiyi misafir ettiğimiz buluşmalardır. Alanında deneyimli konukları ağırladığımız ve üyelerimizin çeşitli alanlardaki paylaşımlarından oluşan butik buluşmalardır.

Uygulama

Belirli aralıklarla, alanında deneyim biriktirmiş kişi ve kurumları 3, 6 ya da 12 saatlik atölye programları ile yaşam boyu öğrenme merakı taşıyan eğitimcilerle buluşturduğumuz atölye programlarıdır.

Paylaşım

Eylül 2019 itibari ile her ay sonunda yayınlanan ortak akıl ürünü çevrim içi bültenlerdir. Tasarım ekibindeki gönüllü kişilerin ay boyunca ağına takılan meseleler hakkındaki görüşlerini paylaştıkları yazılı ve görsel iletişim aracıdır.

Butik Buluşmalar, Karşıyaka'daki Zikzak Kitaplık'ta düzenleniyor. Karşıyaka İskele'ye 7 dakika, Karşıyaka İzban Durağı'na 3 dakikalık yürüme mesafesinde.

5'te 3'lük Buluşmalar ise 5. sezonda Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek. Çarşı'daki Ziraat Bankası'nın sokağında bulunuyor.

Yıl içinde yapılabilecek çeşitli etkinliklerde farklı mekanlar kullanıyoruz. Bunun için ilgili etkinlikleri takip etmenizi öneririz.