Açık Atölyeler

Son 2 yıldır, her ayın ortasındaki pazar günü 2 ya da 3 saatlik bir atölyede, daha az kişi ile daha derinlemesine çalışmalar yapabildiğimiz etkinlik serimizdir.

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile düzenlenen Açık Atölyeler'e katılım için giriş biletine sahip olmanız gerekiyor. Bu giriş biletleri, Instagram sayfamızda yapılan çekiliş ve Whatsapp grubumuzdaki duyurular ile sahiplerini buluyor.

DİJİTAL DÜNYADA KİTAP
Açık Atölyeler'in beşincisi, çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptıktan sonra çocuk kitaplarının büyülü dünyasına yazar olarak adım atan ve yayımlanmış 11 tane çocuk kitabı bulunan sevgili Özge Lokmanhekim rehberliğinde 17 Ocak 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlenecek.
Atölyede, çevrim içi eğitimlerde okuma motivasyonu için neler yapabileceğimizi, okuma saatini, kitap seçimini nasıl daha keyifli hale getirebileceğimizi uygulamaya yönelik örneklerle konuşacağız.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Özge Altınok Lokmanhekim çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yaptıktan sonra çocuk kitaplarının büyülü dünyasına yazar olarak adım atmıştır. Yayımlanmış 11 tane çocuk kitabı bulunuyor. Çocuklarla etkileşimli okuma atölyeleri yapıyor. Öğretmen ve ebeveynlerle de çocuklara okuma kültürü ve  kitap sevgisi kazandırmak adına eğitim ve seminerlerde buluşuyor.

"MACERANI KENDİN SEÇ" HİKAYESİNİ YAZ(DIR)MA ATÖLYESİ

Son dönemde dijital araçların ve medyanın da etkisiyle gençler interaktif kurgularla bolca haşır neşir oluyor. "Maceranı Kendin Seç" kitapları da, okura ilerlemek için farklı seçenekler sunan, okuru oyuna davet eden ergodik edebiyatın örnekleri arasında sayılıyor. Bu kitaplar okurun  keşif yapabileceği, kaybolabileceği, gizli yollar bulacağı bir labirent, bir oyun, veya hayali bir dünya; gençler bu tip kurgulardan hoşlanıyor. Bu atölyede çocuklarla beraber "Maceranı Kendin Seç" öyküsü yazma yöntemlerini konuştuk.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Dilge Güney, 2015 senesinden bu yana kitaplarıyla çocuk ve genç okurlarla buluşuyor. Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesi, Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön Lisans Programı, Nevzat Süer Sezgin Çocuk Edebiyatı Atölyesi mezunu. Mavi Yıldız isimli romanıyla 2018 yılı Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Vakfı İlkgençlik Romanı ödülünü aldı. Kitapları çeşitli eğitim kurumlarının okuma listelerinde ve etkinlik programlarında yer alıyor; okul etkinliklerinin yanısıra, kütüphanelerde, müzelerde vb. çeşitli ortamlarda (yüz yüze ve çevrim içi olarak) çocuklara ve ebeveynlere yönelik etkinlikler düzenliyor. Bilim kurguya, dünya mitolojilerine ve deneysel edebiyata özel ilgi duyuyor.

TEMEL KUKLA VE KARAGÖZ ATÖLYESİ

Somut olmayan kültürel mirasımız olan Karagöz sanatının tanıtılması, gölge oyunu tekniği temel uygulamaları, eğitimde kuklanın kullanımı, kukla çeşitleri ve basit uygulamaları üzerine çalıştık..

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
Deniz Özgökbel, UNESCO - Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Karagöz ve Kukla Sanatçısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısıdır. 1995 yılında henüz 17 yaşında tamamen kendi imkanları ile karagöz oynatmaya başlamış, bugüne kadar pek çok okul, üniversite, şenlik, festival, fuar ve kutlamalarda yerli-yabancı, çocuk-yetişkin seyirciye kukla ve karagöz gösterileri ile atölye çalışmaları yapmıştır. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli “KARAGÖZ ÖĞRENİYORUM” projesinde karagöz eğitmeni olarak görev almış ve 100 öğrencinin yetişmesinde katkıda bulunmuştur. UNIMA – Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği Türkiye Milli Merkezinde yönetim kurulu üyeliği devam eden sanatçı TRT BELGESEL kanalı için Karagöz programları hazırlamış, İzmir Devlet Tiyatrosu oyunlarında kukla tasarımları yapmıştır.

NEARPOD İLE UZAKTAN ÖĞRETİM SÜRECİ TASARLAMA

Uzaktan Öğretimde Gagne'nin Öğretim Durumları Modeli'ne dayalı Nearpod uygulaması ile etkili bir süreç tasarlama eğitimi gerçekleştirdik.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimimi 2010 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim alanında tamamlamıştır.
2003 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Sınıf Öğretmeni ve Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Eğitmeni olarak görev yapmaktadır. İşbirliğine dayalı öğrenme, teknolojinin sınıf içi etkinliklerde kullanımı ve öğrenme ortamlarının düzenlenmesi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Halen görev yaptığı köy okulunda gerçekleştirdiği çalışmalar pek çok ulusal eğitim organizasyonuna iyi örnek olarak seçilmiştir.

YARATICI OKUMA YAKLAŞIMI İLE KÜÇÜK PRENS'E BAKIŞ

Hayal etmenin önemini vurgulayan ve içindeki çocuğun sesine kulak veren Küçük Prens’in yaşama dair felsefi sorularına yaratıcı okuma atölyesi ile alan açtık.

Küçük Prens’in “Çiçeğinden sorumlusun.” düşüncesinden yola çıkarak “Nasıl bir dünya istiyoruz?” sorusuyla yaratıcı düşünme, yazma, görsel okuma, disiplinler arası okuma yaptık.

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM
Yaratıcı, empatik, özgün, deneysel ve estetik bakış açısına duyarlı yaratıcı drama ve okuma eğitmeni Çiğdem Odabaşı. Kütüphane uzmanlığı döneminde başladığı okuma ve drama etkinliklerini 2005’den beri eğitimci, öğrenci, yetişkin ve ebeveynlerle sürdürüyor. Okullar, kültür merkezleri, şirketler, dış mekanlarda yürüttüğü atölyeler ve seminerle edebiyata, sanata ve disiplinler arası çalışmalara ışık tutmaya devam ediyor. ‘Dünya okunması gereken bir kitaptır ve insanlarda bunun en önemli parçalarından biridir.’ diyerek sürdürüldüğü eğitimlerine tüm serüven meraklılarını bekliyor. 

Öğretmen Kulübü
2015 - 2021

İzmir, Türkiye

ogretmenkulubu@gmail.com

  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook