Açık Atölyeler

Son 2 yıldır, her ayın ortasındaki pazar günü 2 ya da 3 saatlik bir atölyede, daha az kişi ile daha derinlemesine çalışmalar yapabildiğimiz etkinlik serimizdir.

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile düzenlenen Açık Atölyeler'e katılım için giriş biletine sahip olmanız gerekiyor. Bu giriş biletleri, Instagram sayfamızda yapılan çekiliş ve Whatsapp grubumuzdaki duyurular ile sahiplerini buluyor.

705_Sema Yaylı.jpg

ORİGAMİLİ MASALLAR

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki beşinci atölyesi, "masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen" gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı rehberliğinde 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendik. "Origamili Masallar" atölyesinde, masal anlatıcılığı ile origami sanatının harika uyumu ile karşılaştık ve bu alanda neler yapabileceğimizi gözlemledik.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Masal anlatıcısı, origami sanatçısı, çocuk kitapları yazarı ve öğretmen gibi farklı rollerin sahibi sevgili Sema Yaylı ile birlikteydik.

704_Taner Sarıçam.jpg

KARİKATÜR VE EĞİTİM

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki dördüncü atölyesi, Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapan ve aynı zamanda karikatür, dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları üzerine çalışan sevgili Taner Sarıçam rehberliğinde 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenledi. Bu çalışmada öncelikli olarak mizah ve karikatür kavramları hakkında konuştuk. Sonrasında ise eğitimde mizahın önemi ile karikatür ve eğitim ilişkisi konularını ele aldık. Son bölümde ise katılımcılarımızla kısa bir uygulama çalışması yaptık
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

2001 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Aynı okulda yüksek lisans eğitimini tamamladı. İzmir Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri karikatür ile ilgileniyor. Çalışmaları, birçok ulusal gazete ve dergide yayımlandı. Karikatürün dışında dijital mizah ve duvar resmi çalışmaları yapmaktadır.

Acik Atolye 3

KAPSAMLI CİNSELLİK EĞİTİMİ İLE TANIŞMA ATÖLYESİ 

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki üçüncü atölyesi, "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı'nın program koordinatörü Asuman Dener ve cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur'un rehberliğinde 14 Kasım 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, Kapsamlı Cinsellik Eğitimi ve (KCE), uluslararası terminolojide içerdiği kavramları ile birlikte Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması (TAP) Vakfı'nın okul uygulamalarını konuştuk. Ergenlikte cinsel gelişim süreci ile en çok karşılaşılan soruları ve "terminoloji-tutum-yaklaşım" özelinde bu sorulara nasıl cevap verebileceğimiz konusunda deneyimlerimizi paylaştık.
 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

1985 yılından bu yana "bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, kadınların ve kız çocuklarının bilgiye erişimini artırmak için toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde çalışmak" vizyonu ile hareket eden Türkiye Aile Planlaması ve Sağlığı Vakfı, birçok yerel ve merkeze bağlı kurum ve kuruluş ile çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmada, TAP Vakfı'nın program koordinatörü ve öğretmen programları sorumlusu Asuman Dener ile cinsel sağlık uzmanı Nurşen Kanbur bize rehberlik edecek.

702_Volkan Kaz.jpg

ETWINNING'E GİRİŞ

İzmir Eğitim Kooperatifi iş birliği ile organize ettiğimiz Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ikinci atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nda sınıf öğretmeni olarak çalışmanın yanı sıra birçok STK'de çalışmalar yapmış ve projeler geliştirmiş, aynı zamanda volkanegitim.com web sayfasının kurucusu olan sevgili Volkan Kaz rehberliğinde 17 Ekim 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Bu atölyede, birbirinden öğrenen, uygulamalarını ve fikirlerini paylaşan ve dünyanın en büyük öğretmen ağı haline gelmiş eTwinning hakkında çalıştık.
eTwinning'in içeriği ve kapsamına odaklandıktan sonra giriş etkinlikleri, öneriler, örnek projeler, faydalar ile atölyemizi tamamladık.

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Volkan Kaz, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve yine aynı üniversitenin Sosyal Bilgiler Eğitimi yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Özgün çalışmalarını, çeviri etkinliklerini kendi web sitesi üzerinden öğretmen, öğrenci ve velilerle paylaşmaktadır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında farklı alanlarda gönüllü görevler üstlenmiştir.

001_Serkut_Kızanıklı (1).jpg

EĞİTİM 5.0

Açık Atölyeler'in yedinci sezondaki ilk atölyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi üç önemli çalışma alanında öğretmenlik, eğitmenlik, yöneticilik yapmış, son dönemde de kendi eğitim danışmanlık şirketinde çalışmalarına devam eden, 50'den fazla ülkede etkinlikler yapmış sevgili Serkut Kızanlıklı rehberliğinde 19 Eylül 2021 Pazar günü saat 10.00 - 12.00 arasında düzenlendi. Dijitalleşen yeni dünyada yeni bir kavram var: "Toplum 5.0" Kurallar değişiyor, eğitim anlayışımız değişmeye başladı bile. Bu atölyede yeni düzen içerisinde Eğitim 5.0 başlığını konuştuk ve böylesi bir ortamda 21. yy öğretmen yetkinlikleri üzerine sohbet ettik. 

 

ATÖLYE EĞİTMENİMİZİ TANIYALIM

Serkut Kızanlıklı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden 2001 yılında mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Yetişkin Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağrı ve ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki ARGE-Proje Uzmanı/Koordinatörü görevlerinden sonra 2011-2018 yılları arasında önce Avrupa Birliği Bakanlığı sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı bünyesinde uzman olarak görevine devam ederken kamu memuriyetine başladığı görevinden 2018 yılı Aralık ayı itibariyle istifa ederek özel sektöre transfer olmuştur. En başta uluslararası bir kuruluşta bölge müdürü olarak çalışmakta iken KIZANLIKLI Eğitim Danışmanlık Koçluk Turizm Ltd. Şti. ismi ile kendi şirketini kurmuş ve çalışmalarına devam etmektedir.